Przebudowa domu w Warszawie. Budynek wygląda jak nowy

Przebudowa domu to spore wyzwanie. Architekci muszą pracować na zastanym projekcie, aby dostosować budynek do nowych potrzeb. Zadania podjął się zespół Eureka Architekci, dzięki którym stary dom zyskał nowoczesne oblicze.

Dom znajduje się w Warszawie. Jego powierzchnia użytkowa to 320 m kw. Budynek ma cztery kondygnacje – trzy naziemne oraz jedną podziemną, w której jest piwnica. Zadaniem architektów było uproszczenie bryły, aby zyskała lżejszy charakter i stała się nowoczesna.

Architekci z pracowni Eureka zlikwidowali okapy, balkony i prosty dach, który wcześniej znajdował się nad klatką schodową. Zmiany zaszły też wewnątrz. Dom ma wprawdzie trzy naziemne kondygnacje, ale właściciel chciał, aby na parterze i pierwszym piętrze znalazły się podstawowe funkcje budynku, dzięki czemu ograniczy konieczność przemieszczania się między trzema kondygnacjami.

Zmieniliśmy strefę wejściową. Wcześniej niskie wejście pod spocznikiem schodów zmieniliśmy w przestronny, reprezentacyjny hol z osią widokową na część dzienną i taras – opisują architekci.


Dom zyskał też nowe oblicze od strony ogrodu. Zamontowano tam duże okna, przez które dobrze widać ogród oraz zbudowano taras. Z tego ostatniego można korzystać nawet w deszczowe dni. Architekci zaprojektowali duże zadaszenie, które zostało częściowo przeszklone – ten zabieg pozwolił wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła.

Suwak PRZED i PO:

Przebudowana część dotyczy domu w zabudowie bliźniaczej. Aby zbyt mocno nie odróżnić przebudowanej części od fragmentu sąsiada, architekci zdecydowali się na zastosowanie cegły rozbiórkowej. Cegła pojawia się też na ogrodzeniu co pozytywnie wpływa na spójny odbiór budynku.

O architektach:

Zespół Eureka Architekti to duet, który tworzą Maria Kopczyńska-Martinez oraz Daniel Martinez Garcia. – Stawiamy na indywidualne podejście do każdego projektu, za każdym razem poszukując optymalnych rozwiązań. Korzystamy przy tym z nowoczesnych materiałów i technologii, nie zapominając o środowisku naturalnym – mówią. Nie są to słowa rzucone na wiat. Wcześniej opisywaliśmy projekt Domu Zerokosztowego, którego właściciele niemal mogą zapomnieć o rachunkach za media. Więcej o tym projekcie przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

fot. Aneta Mikulska, źródło: Eureka Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Warszawa | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie