Przebudowa domu z katalogu. Architekci nadali mu współczesną formę

Wcześniej był bez wyrazu. Dom charakteryzowała standardowa, nowoczesna architektura lat dwutysięcznych. Jego właściciele pragnęli zmian. Chcieli go rozbudować i zmienić zewnętrzny wygląd. Przebudowa domu z katalogu projektu Miks.tura Architekci sprawiła, że zyskali większą przestrzeń i nową jakość.

Już w latach 90. krajobraz Polski zaczęły intensywnie wypełniać domy jednorodzinne. Nie każdy miał świadomość, że projekt domu można zlecić biurom architektonicznym, dlatego często budowano tak powszechna była budowa domu z katalogu. Teraz to się zmienia, a Polacy coraz częściej zlecają wykonanie projektu budynku jednorodzinnego konkretnej pracowni, której portfolio architektoniczne dobrze znają.

Przebudowa dotyczy domu z początku XXI wieku. Budynek przez długi czas bardzo dobrze pełnił swoją funkcję. Choć właściciele cenili jego atmosferę, to z biegiem lat poczuli potrzebę odświeżenia przestrzeni i dostosowania jej do nowych potrzeb.

Nową potrzebą była chęć posiadania większej powierzchni. Właściciele zapragnęli dodać kondygnację nad częścią dzienną, rozbudowując strefę nocą i stworzyć dodatkowe skrzydło z siłownią i pokojem na parterze. Założeniem przebudowy było także rozszerzenie użytkowej strefy zewnętrznej od strony jeziora.

Przebudowa istniejącej tkanki jest trudnym zadaniem. Wyzwaniem było wprowadzenie tych zmian w taki sposób, by harmonijnie połączyć nową funkcjonalność z istniejącą architekturą, unikając przy tym zbyt nowoczesnych form. Architekci musieli znaleźć złoty środek, by nowa część nie przytłoczyła starej. Znaleźli.

Tak budynek wyglądał PRZED przebudową:

Sprawdź

Zauważyliśmy, że dotychczasowa architektura domu opierała się głównie na liniach pionowych, co sprawiało, że budynek wydawał się nieco wyobcowany na tle rozległej działki. Aby nadać domowi bardziej dopasowany do terenu wygląd, przenieśliśmy akcenty na linie horyzontalne. Wykorzystaliśmy istniejącą geometrię dachu i stalowe opierzenia, tworząc zadaszenia tarasu, które optycznie wydłużyły bryłę budynku. Te elementy wprowadziliśmy również na pierwszym piętrze, co nadało całości spójności i podkreśliło nowy charakter domu. Budynek stał się bardziej otwarty na otaczającą go przestrzeń, lepiej wpisując się w krajobraz działki – tłumaczą architekci.

Podczas prac zdecydowano, by pozostawić fragmenty elewacji z egzotycznego drewna. To jeden z ulubionych elementów inwestorów. Drewno nadaje budynkowi ciepła i charakteru. Projektanci postanowili wykorzystać ten motyw, łącząc czerwień drewna z beżem trawertynu i tynku dekoracyjnego. W ten sposób zespolili stare z nowym.

Założony cel przebudowy – sprawienie, że nowa wersja domu wygląda tak, jak oryginalny dom miał zawsze wyglądać – został osiągnięty, udowadniając jednocześnie, że nie zawsze trzeba zaczynać od nowa, aby uzyskać klimatyczną architekturę – podsumowują autorzy projektu przebudowy.

projekt: Mik.stura Architekci (www.mikstura-architekci.pl)

zdjęcia: Mik.stura Architekci + Aleksandra Zielińska

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Architektura w Polsce | Elewacja | whiteMAD na Instagramie