Przebudowa opuszczonej kamienicy w Łodzi. Powiększą ją o nową część

Wkrótce zmieni się oblicze opuszczonej kamienicy w Łodzi. Budynek znajduje się przy ulicy Nawrot 34 i od kilkunastu lat jest nieużywany. Teraz firma Rock Development odnowi budynek i rozbuduje go o nową część z mieszkaniami.

Rozbudowa opuszczonej kamienicy odbędzie się za jej frontową częścią. Nowe skrzydła będą więc niewidoczne z poziomu ulicy. Co ważne, deweloper odnowi każdy detal starego budynku. Kamienica przy ulicy Nawrot 34 ma 110 lat i według zapisów gminnej ewidencji zabytków wzniosło ją małżeństwo Chil Majer i Chaja-Helena Lenga, którzy w 1911 r. posiadali projekt, sporządzony przez architekta Augusta Fürhelma na budowę tam 3-piętrowego, frontowego domu z takimi samymi oficynami (wcześniej na posesji działała kuźnia, stolarnia, a jeszcze w 1909 r. fabryka gilz do papierosów). Historia budynku nie jest zbyt dobrze znana. Ostatnim jej właścicielem było Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które nawet miało zamiar ją remontować, lecz sprzedało obiekt firmie Rock Development.

Wkrótce budynek odżyje. Kamienica wraz z oficynami zostanie gruntownie wyremontowana, wraz z konserwatorską renowacją fasady. Budynek zostanie nadbudowany do wysokości piątej kondygnacji. W głębi posesji, od strony parku im. Sienkiewicza, z którym nieruchomość sąsiaduje, wzniesiona zostanie zupełnie nowa oficyna, która dopełni zabudowy działki. Tak powiększona kamienica znów będzie pełnić funkcje mieszkalne, jedynie na parterze od frontu zaplanowano dwa lokale użytkowe dla handlu lub usług. Resztę parteru stanowić będzie garaż z miejscami parkingowymi dla aut mieszkańców.


Dach budynku zostanie obsadzony roślinnością i będzie służył jako taras dla mieszkańców górnych kondygnacji. W piwnicy zbudowana zostanie też siłownia dla lokatorów. Bezpośrednie sąsiedztwo parku im. Sienkiewicza umożliwi inwestorowi budowę wyjścia z posesji do tej enklawy zieleni.

Pracy jest bardzo dużo, bo dawne zabudowania były już w bardzo złym stanie. Drewniane stropy ledwo trzymały dach, który w pierwszej kolejności trzeba odtworzyć zaraz po nadbudowaniu istniejących budynków — mówi Paweł Bulski z Rock Development.

Zniszczone wnętrze budynku nie posiada wielu starych zdobień. Inaczej jest z frontem budynku – dawne detale architektoniczne zostaną odrestaurowane.

Czytaj też: Łódź | Renowacja | Kamienica | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź