Przebudowa Placu Powstańców Warszawy. Tymczasowo znika pomnik Napoleona!

Przebudowa Placu Powstańców Warszawy to jedna z wielu inwestycji związanuych z rewitalizacją centrum Warszawy. Już niedługo charakterystyczny plac leżący nieopodal gmachu Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, czy budynku Hotelu Warszawa (daw. Prudential) będzie większy, bardziej estetyczny, bezpieczny i przyjazny pieszym. Z jego bezpośredniego sąsiedztwa zniknie również parking, którego nowy odpowiednik powstanie pod ziemią. 

Przebudowa Placu Powstańców Warszawy mówi się od kilku lat. Projektu budowy parkingu podziemnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą IMMO Park Warszawa Sp. z o.o. to jedna z kilku zmian, która czeka Plac Powstańców Warszawy. W tej chwili trwa kompletowanie dokumentacji do pozwolenia na budowę, prace powinny rozpocząć się w II kwartale br. Wcześniej zostaną jeszcze przełożone sieci miejskie w obszarze budowy.

Poza budową parkingu podziemnego cały plac Powstańców Warszawy zostanie na nowo zagospodarowany. Jednym z jego elementów będzie skwer i przestrzeń do spacerów. W związku z tym niezbędne jest usunięcie podczas prowadzonych robót pomnika Napoleona I, a następnie jego umieszczenie w docelowym miejscu również na Placu Powstańców Warszawy. Będzie eksponowany w nowej, przeznaczonej dla niego przestrzeni –  tzw. Ogrodzie Napoleona. Założenia kompleksowych zmian na placu wypracowane zostały wspólnie z mieszkańcami w ramach konsultacji i warsztatów(otwiera się w nowej karcie), które odbyły się pod koniec 2017 r.

Według wstępnych planów plac ma być bardziej zielony, a jego wygląd ma nawiązywać do historycznego charakteru sprzed wojny. O tym jak wyglądał Plac Powstańców Warszawy przed wojną przeczytacie w artykule Mateusza Markowskiego zamieszczonym w naszym serwisie: https://www.whitemad.pl/plac-powstancow-warszawy/

Plac Powstańców Warszawy przed wojną i obecnie.


Cesarz Napoleon znika z Placu Powstańców Warszawy.
Radni przyjęli uchwałę w sprawie przeniesienia pomnika Cesarza Napoleona I. Na czas budowy parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawie zostanie przechowany, żeby potem stanąć w pobliskiej, specjalnej lokalizacji. Popiersie stoi u wylotu ulicy Wareckiej od 5. maja 2011 r.

Pomnik Cesarza Napoleona z Placu Powstańców Warszawy – historia
4,5-metrowy pomnik Napoleona I składający się z brązowego popiersia cesarza podtrzymywanego przez cztery podrywające się do lotu orły, stanął na cokole po wcześniejszej decyzji radnych miasta z 2010 r. Usytuowany jest na wysepce, pomiędzy pasami ruchu na osi ul. Wareckiej i Sienkiewicza. W uroczystości uczestniczył oddział huzarów francuskich. Ustawienie pomnika sfinansowała polska sekcja Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej.

Zarówno miejsce, jak i data odsłonięcia pomnika Napoleona nie były przypadkowe. Dawniej plac ten nosił imię Napoleona, a dokładnie 90 lat temu w tym samym miejscu w obecności marszałka Piłsudskiego odsłonięto monument Napoleona dłuta Jana Antoniego Biernackiego, który jednak przepadł w trakcie działań wojennych. Nowy pomnik przygotowali rzeźbiarze Paweł Pietrusiński i Marek Żebrowski. Na monumencie widnieje napis: “Wielkiemu Wodzowi” – słów tych w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 r.

zdjęcie: Mateusz Markowski / whitemad.pl

Oryginalny pomnik z 1921 roku nie przetrwał wojny, stojący obecnie na placu jest repliką innego monumentu cesarza – pomnika odsłoniętego w maju 1923 r. przed Wyższą Szkołą Wojenną, która znajdowała się przy ul. Koszykowej. W ceremonii wziął wówczas udział marszałek Ferdinand Foch. Po II wojnie światowej pomnik rozebrano. Ocalałe popiersie stoi obecnie na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Jego twórcą był mjr Michał Kamieński, autor dwóch innych warszawskich monumentów – stojącego obecnie w Parku Ujazdowskim pomnika Ignacego Jana Paderewskiego oraz pomnika Dowborczyków, ustawionego przed Muzeum Wojska Polskiego.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś bliżej poznać historię Placu Powstańców Warszawy, zachęcamy do zapoznania się z artykułem Mateusza Markowskiego zamieszczonym w naszym serwisie: https://www.whitemad.pl/plac-powstancow-warszawy/

Czytaj też: Historia | Zabytek | Warszawa | Ciekawostki | Metamorfoza | Polska

Przebudowa Placu Powstańców Warszawy
Tak ma prezentować się Plac Powstańców Warszawy po przebudowie

źródło: um.warszawa.pl / whitemad.pl / google.maps.pl 
zdjęcia: um.warszawa.pl  / Mateusz Markowski, whitemad.pl