Przebudowa skweru Arki Gdynia. Zdjęcia przed i po

Przebudowa skweru Arki Gdynia to pomysł zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Skwer zlokalizowany jest przy bulwarze Nadmorskim, po zmianach stał się nowoczesnym miejscem spotkań.

Autorem wniosku o przebudowę skweru był Radosław Roeske. Jego pomysł podzielili też inni mieszkańcy w Gdyni, którzy głosowali na ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Już teraz skwer Arki Gdynia zachęca do relaksu. Wreszcie możemy w pełni odkrywać potencjał tego miejsca. Designerskie ławki, zielone trawniki, stylowe nasadzenia, utwardzone ścieżki wręcz zachęcają do odwiedzenie skweru podczas spacerów. Ostatnim elementem metamorfozy będzie uruchomienie oświetlenia w postaci 9 nowoczesnych latarni LED. Po raz pierwszy zastosujemy tu niebieskie podświetlenie słupów lamp, co stworzy bardzo klimatyczny efekt, szczególnie wieczorową porą. Będzie to znakomite uzupełnienie naszej kolejnej inwestycji, czyli nowego, energooszczędnego oświetlania bulwaru Nadmorskiego – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Dodatkowo, już przed rokiem w pobliżu zamontowano 17-metrowy napis Arka Gdynia. Napis to szare litery, każda z nich o wysokości 150 cm. Oprócz napisu na terenie skweru przeprowadzono prace porządkujące – rozebrano stare krawężniki i zdemontowano ławki. Pojawiły się tu nowe obrzeża z betonu, wykonano nową nawierzchnię ścieżek, zamontowano kilkunastometrowe siedzisko złożone z 37 modułów, które układają się w kształt fali. Całość ozdobiono trawą ozdobną i latarniami.

Arki Gdynia


Warto podkreślić, że koszt realizacji zakresu wskazanego w Budżecie Obywatelskim wyniósł 231 500 zł. Jednak mając na uwadze całościowe zagospodarowanie tego terenu władze miasta zdecydowały się na dofinansowanie robót w kwocie ok. 280 000 złotych. Dzięki temu cały rejon skweru zyskał jednolitą nawierzchnię, włącznie z dojściami i wjazdami. Zadbano także o  wymianę obrzeży trawnikowych i rekultywację trawnika poza zakresem pierwotnego opracowania. Takie podejście urzędników do zmian w architekturze miasta warto docenić. Zamiast drobnej, architektonicznej interwencji, mieszkańcy zyskali cały skwer, który swoje prawdziwe piękno wyjawi już wiosną.

Czytaj więcej: Meble miejskie | Zieleń | Gdynia | Metamorfoza | Park

źródło: UM Gdynia, fot. Paweł Kukla; Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni