nowoczesny dom

Przebudowa starej chaty. Architekci zmienili ją w nowoczesny dom

Projekt metamorfozy starego budynku przygotowali architekci z pracowni Atelier 111 architekti. Powstał nowoczesny dom, który z szacunkiem odnosi się do zabytkowego otoczenia.

Tutaj rządzi minimalizm! Tylko jak połączyć ponadczasowy design ze starą tkanką? Z takim zadaniem zmierzyli się projektanci studio Atelier 111 architekti. Budynek znajduje się w miejscowości Trhové Sviny w Czechach. To maleńkie miasto na południu kraju, którego historia sięga początku XIII wieku.

Stara i gęsta zabudowa ma unikalny klimat, który staje się atutem miasta. To właśnie w takim miejscu znajduje się zaprojektowany budynek. Dom zlokalizowany jest przy Placu Kozina. Mieszkańcom gwarantuje poczucie prywatności – tylko niewielki skrawek budynku sąsiaduje z ruchliwym placem. Jego zdecydowana większość znajduje się w głębi działki.

Stary budynek został poddany remontowi. Podczas prac zachowano charakterystyczne elementy takie jak zaokrąglone sklepienia. W sumie jego powierzchnia użytkowa to 288 m kw. Skąd taka duża powierzchnia? Właściciele kupili sąsiedni budynek, który architekci umiejętnie połączyli z pierwszą bryłą. Podczas prac remontowych architekci usunęli balkon, który dobudowano około 20 lat temu oraz plastikowe okna. W ten sposób przywrócili pierwotny wygląd.

Odkryliśmy oryginalne kamienne mury i małe historyczne fragmenty, które mają dla nas wartość. Szanujemy podstawowy kształt i skalę budynków – mówią architekci.

nowoczesny dom
W środku dom jest bardzo nowoczesny

W środku znajduje się duży salon, z którego można przejść na taras. Parter to strefa dzienna, w której domownicy spędzają najwięcej czasu. Część prywatna powstała na piętrze. Swoje sypialnie mają dzieci oraz rodzice, którzy do dyspozycji mają dodatkową łazienkę.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Cegła | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com