Przebudowa szeregowego domu. Architekci dali mu nowe życie!

Pomysł na przebudowę szeregowego domu przygotowali architekci z pracowni SOA architekti – Ondřej Píhrt i Pavel Směták. Budynek znajduje się w Pradze w Czechach.

Dom powstał na początku lat 90., w chwili intensywnej rozbudowy dzielnicy. Cała ulica z dwóch stron zabudowana jest domkami, które mają duży atut – prywatne ogrody. Domy mają też wadę, jaką jest różnica terenu. W efekcie część wejściowa budynku przypomina słabo oświetloną piwnicę.

Architekci nie zmieniali funkcji parteru, ale nieco go powiększyli. Pomieszczenia na parterze przenikają w głąb ogrodu i znajdują się “pod ziemią”. Aby doświetlić tą przestrzeń architekci zamontowali świetlik, który widać w podłodze tarasu. Urządzono tam salę do fitness.

Na pierwszym piętrze pokoje otaczają centralną klatkę schodową. Dla architektów ważne w projekcie było wizualne zespolenie pomieszczeń i wyeksponowanie widoków na zieloną przestrzeń za oknami. Duże przesuwne drzwi łączą salon z ogrodem.

Na najwyższej kondygnacji znalazły się sypialnie, do których można dostać się z niewielkiego przejścia wokół klatki schodowej. Z dużej sypialni można też łatwo przejść do garderoby i drugiej łazienki.


Właściciele chcieli w domu zmieścić jeszcze gabinet do pracy. Jednak ostatecznie zdecydowali się urządzić dodatkową sypialnię.

Ogródek, choć niewielki to umożliwia domownikom odpoczynek wśród przyrody. Właściciele mają też do swojej dyspozycji basen. To minimalistyczna konstrukcja, którą ozdobiono jedynie niewielkim parkietem przy krawędzi.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Renowacja | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Przebudowa szeregowego domu – fot. Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły