Przebudowa szkoły

Przebudowa szkoły podstawowej. Architekci zrobili to perfekcyjnie!

Stary budynek znajduje się w małej miejscowości Vřesovice na południu Czech. Przebudowa szkoły to projekt dwóch biur: Public Atelier oraz pracowni FUUZE.

Władze gminy Vřesovice przejęły budynek szkoły od Kościoła w 2013 r. Kościelne władze zgodziły się na wynajmowanie obiektu, ale chciały wcześniej wiedzieć, do jakiego celu będzie przeznaczony. W efekcie już tego samego roku obiekt zaczął pełnić funkcję szkoły. Konieczna była jednak przebudowa, aby w pełni wykorzystać możliwości starego budynku.

Zadaniem architektów było przygotowanie projektu przebudowy szkoły. Projekt obejmował renowację wewnętrznych pomieszczeń i zmianę ich funkcji na sale lekcyjne. W budynku powstała też siłownia oraz dwie sale klubowe przeznaczone do organizowania zajęć pozalekcyjnych.

Podczas prac udało się wyremontować najstarsze elementy barokowego budynku, w tym naprawiono poszycie dachu. Prawdziwą rewolucję przeszedł wewnętrzny dziedziniec. Całość prac podzielono na etapy. Sprawiło to rozciągnięcie prac remontowych w czasie, ale umożliwiło gminie wykonanie przebudowy z własnych środków.

Przebudowa szkoły


Architekci uzupełnili starą tkankę o zupełnie nowe rozwiązania. To odważne połączenie okazało się być strzałem w dziesiątkę. Nowe elementy nie przysłaniają historycznych walorów. Jest wprost przeciwnie – dzięki nowoczesnym dodatkom udało się podkreślić historyczne elementy budynku – tynkową elewację, czerwony dach i miedziane elementy. Nowe, kolorowe elementy podkreślają przejścia i połączenia między poszczególnymi skrzydłami budynku.

Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. Choć próba łączenia starej architektury z nowymi elementami to dla architektów duże wyzwanie, to tym razem śmiało możemy stwierdzić, że nasi sąsiedzi z Południa poradzili sobie z tym zadaniem na piątkę z plusem!

Czytaj też: Edukacja | Renowacja | Dzieci | Czechy | Szkoła

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)