Przebudowa Teatru Miejskiego w Gdyni. Na dachu powstanie zielony park!

Nareszcie udało się rozstrzygnąć konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Autorem zwycięskiej pracy jest warszawskie biuro architektoniczne WXCA! Gratulujemy! 

Najbardziej rzucającą się w oczy zminą jest modernizacja elewacji, a także zdecydowane uproszczenie bryły budynku. Z budynku znikają kolorowe esy-floresy, w ich miejsce wchodzi jednolita kolorystycznie elewacja i estetycznie wyeksponowana nazwa Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

Chcemy mieć Teatr Miejski, który z jednej strony będzie korespondował z modernistyczną zabudową Gdyni, z drugiej będzie nowoczesny i funkcjonalny. Projekt biura architektonicznego WXCA spełnia nasze założenia. Już niedługo gdynianie będą mogli cieszyć się nową elewacją, reprezentacyjnym wejściem głównym oraz zmodernizowanym foyer. Co ważne budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ważnym elementem jest zagospodarowanie dachu budynku. Dzięki temu nie tylko powiększono przestrzeń użytkową obiektu, ale również oddano do użytku mieszkańcom dodatkowy zielony fragment miasta. Warto również wrócić uwagę na wejście do budynku, które nareszcie przestanie straszyć. Zmodernizowane zostanie również foyer, a także sale wewnatrz budynku. 


Sam budynek będzie wyższy, dzięki wyniesieniu nieużytkowanego do tej pory poddasza i przebudowie dachu. Drewnianą konstrukcję zastąpi żelbetowy strop oraz ściany. Nowo wygospodarowana przestrzeń posłuży za magazyn dekoracji. Od strony ul. Bema budynek także zyska na kubaturze. Nieregularna w tej chwili linia wschodniej ściany budynku, zostanie wyrównana poprzez przesuniecie zewnętrznej ściany w stronę ulicy, co uprości i uatrakcyjni bryłę obiektu wizualnie.


Zespół projektowy:

Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Marcin Kruk, Monika Lemańska
Współpraca w zakresie technologii scenicznej: Manufaktura Technologiczna – Maciej Łukaszewicz, Małgorzata Srebrzyńska, Aleksander Bobynko, Łukasz Gorczyca
Wizualizacje – Vivid Vision

źródło: www.gdynia.pl