Przebudowa wiejskiej chaty. Architekci zmienili ją w cudo

Przebudowa wiejskiej chaty to projekt, który przygotowali architekci z pracowni Architect Ints Menģelis. Budynek znajduje się w miejscowości Marupe w Łotwie.

Obecnie mieszka tu młoda rodzina. Budynek znajduje się na przedmieściach stolicy Łotwy – Rygi. Przebudowa chaty to przykład potencjału, jaki tkwi w zwykłych domach z dwuspadowym dachem. Rodzina znalazła zrujnowany budynek, który zbudowany został na początku lat 90. i nigdy nie został dokończony.

Budynek ma dwie kondygnacje. Parter stanowi jedno duże pomieszczenie, w którym rodzina spędza większość wolnego czasu. Cześć prywatna mieszkańców umieszczona została na piętrze. Właścicielowi zależało na mądrym projekcie funkcjonalnym, ponieważ rodzina posiada aż czworo dzieci.

Architekci otworzyli parter budynku na ogród. Tego ostatniego nie trzeba było budować od zera. Właściciele jedynie uporządkowali zastany ogród, przycięli krzewy i drzewa, by wiosną odkryć kryjące się tam skarby – stare drzewa owocowe i bzu oraz dzikie kwiaty.

Po przebudowie budynek zyskał zupełnie nowy kąt nachylenia dachu. Elewację wykonano z ciemnego drewna, a dach uzupełniono miedzianymi detalami. Do budowy wykorzystano też stare cegły pochodzące z lokalnych zakładów. Budynek zyskał ogrzewanie gazowe i kominek.


Naszym celem było zachowanie jak największej ilości istniejących elementów i wytworzenie jak najmniejszej ilości odpadów budowlanych. Być może prościej byłoby zburzyć stary dom, ponieważ nie miał on żadnej wartości historycznej, a następnie zbudować nowy od podstaw, ale nie chcieliśmy tego robić – tłumaczą architekci.

Dom został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Domek letniskowyCiekawostki | Podróże | Drewno | Dom jednorodzinny

fot. Ansis Starks, źródło: EUMies Award