Wiosną przed Muzeum Narodowym w Poznaniu pojawi się niezwykła łąka kwietna, inspirowana twórczością Józefa Chełmońskiego – jednego z najważniejszych polskich malarzy realizmu. Instalacja powstanie jako element akcji towarzyszącej wielkiej wystawie jego dzieł, która odbędzie się na przełomie wiosny i lata tego roku w poznańskim oddziale Muzeum Narodowego. To wyjątkowe połączenie sztuki i natury sprawi, że miłośnicy malarstwa Chełmońskiego będą mogli dosłownie „wejść” w klimat z jego obrazów, ciesząc się pięknem kwiatów i przyrody, które stanowiły nieodłączny element twórczości malarza.
Sztuka w przestrzeni miejskiej
W marcu rozpocznie się wystawa „Józef Chełmoński (1849-1914)”, która zgromadzi około 150 prac artysty, w tym takie arcydzieła, jak „Babie lato”, „Bociany”, „Czwórka” oraz „Karnawał w Polsce”. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne inicjatywy, a jedną z pierwszych zapowiedzianych miasto jest łąka kwietna, inspirowana pejzażami malowanymi przez Chełmońskiego. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przestrzeń przed muzeum zamieni się w barwny ogród pełen kwiatów znanych z malarskich kompozycji artysty. Wśród nich znajdą się chabry, maki, koniczyny, słoneczniki oraz wrotycze, które odtworzą atmosferę z jego płócien.
Łąka kwietna przed Muzeum Narodowym
Koncepcję o nazwie „Zieleń inspirowana obrazami Chełmońskiego” zaprojektowała pracownia MAK. młoda architektura krajobrazu. Także ta firma będzie odpowiedzialna za realizację projektu. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko podkreślenie związku między sztuką i naturą w malarstwie, ale także stworzenie przestrzeni nastrajającej odwiedzających muzeum już od samego wejścia.
Wystawa Chełmońskiego w Poznaniu
Ekspozycja poświęcona twórczości Józefa Chełmońskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku. Przygotowały ją trzy oddziały Muzeum Narodowego, oferując szerokie spojrzenie na dorobek malarza, który z wyjątkową precyzją ukazywał polski krajobraz i codzienne życie wsi. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 marca, natomiast dla zwiedzających będzie ona dostępna od 7 marca do 29 czerwca. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć z bliska dzieła jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa realistycznego oraz doświadczyć jego sztuki w niecodziennym otoczeniu – także poza muzealnymi murami, na kwitnącej łące przed budynkiem.
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czytaj też: Sztuka | Zieleń | Łąki kwietne | Poznań | whiteMAD na Instagramie