przedszkole first steps

Przedszkole First Steps w Wilanowie. Architekci stworzyli dziecięcy raj

To prawdziwie bajkowa przestrzeń, która rozwija dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość na piękno. Przedszkole First Steps znajduje się w Wilanowie w Warszawie. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Mum Studio.

Przedszkole First Steps to obiekt kameralny – na powierzchni 400 m kw. zaprojektowano cztery sale do zabaw i nauki dla dzieci oraz cztery, przystosowane dla najmłodszych łazienki, jadalnię, kuchnię, szatnie oraz gabinet dyrektorki i pokój spotkań z rodzicami. Inwestorzy, właściciele przedszkola pragnęli, by projekt był nie tylko atrakcyjny wizualnie i bezpieczny, lecz również pozytywnie wpływał na rozwój dzieci. Dlatego Marta Drzymała, założycielka Mum Studio zdecydowała się na wykorzystanie motywów natury, które pojawiają się w każdym z pomieszczeń. Na ścianach jest więc dzika dżungla, tajemniczy, zamieszkany przez zwierzątka las, morska toń z przyjaznymi delfinami i niebo, po którym płyną obłoki, a pomiędzy nimi wznoszą się balony i śmigają jaskółki.

Lecz nie tylko tapety i malowidła na ścianach stanowią o atrakcyjności wnętrz w przedszkolu. W salach ustawiono specjalnie zaprojektowane przez Mum Studio meble i zabudowy, które pobudzają wyobraźnię maluchów łukami jak w zamku księżniczki i spadzistymi dachami, niczym w domku siedmiu krasnoludków. Wiele elementów wystroju wnętrz zachęca do zabawy – podesty, domki, podwieszane kokony, stworzone, by się zaszyć i pobujać, namioty, w których można przeżyć najazd sąsiedniego plemienia Indian. Jest też zabawkowa zabudowa kuchenna, przy której zmieszczą się wszystkie małe gosposie. Meble do przechowywania – półki oraz szafki na książki, pomoce naukowe i zabawki zaprojektowane zostały jako bezpieczne regały w drewnianej zabudowie.

W salach z motywami lasu znalazły się zielone dywany, przypominające mech, czy pufy-kamienie. Także lampy nie są przypadkowe – papierowe obłoki w sali „niebiańskiej”, czy wiklinowe klosze w pokoju leśnym. Podstawę oświetlenia stanowią jednak okrągłe plafony emitujące łagodne, rozproszone światło.

Wszystkimi zmysłami

Przestrzenie w przedszkolu zostały podzielone na miejsca do szalonej zabawy bądź do odpoczynku, wyciszenia i bujania w obłokach. Przy przedszkolu powstał ogród z placem zabaw. Dzieci samodzielnie dbają o posadzone warzywa i owoce. W tym roku udało im się wyhodować arbuzy!

Wierzymy w to, że przestrzeń, w której przebywają dzieci, ma ogromny wpływ na ich rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa. Chcieliśmy, aby przedszkole dostarczało pozytywnych emocji, było miejscem doświadczeń zmysłów – mówi architektka wnętrz Marta Drzymała.


Projektując sale w przedszkolu, Mum Studio korzystało z palety wyważonych kolorów, które nie przytłoczyły i nie zdominowały przestrzeni. – Wybrałam kolory natury: zielenie, spokojne odcienie kolorów niebieskich oraz żółci. To barwy, które uspokajają i nadmiernie nie pobudzają naszych pociech. W salach znajdują się również tablice manipulacyjne, które pomagają rozwijać u dzieci sensorykę – opowiada o projekcie jego autorka.

Wnętrze przedszkola na warszawskim osiedlu Wilanów nie tylko pobudza dziecięcą wyobraźnię i wpływa na kreatywność najmłodszych. To także miejsce bezpieczne. – Projekt przedszkola to dość wymagające przedsięwzięcie – mówi założycielka  Mum Studio – Marta Drzymała. Musi być dostosowany do wytycznych zgodnych z przepisami Sanepidu oraz przeciwpożarowymi. Bez tego placówka nie zostanie dopuszczona do użytku. Istotne są również normy dotyczące metrażu i oświetlenia oraz klasa materiałów wykończeniowych. W obiekcie przedszkolaki mają do dyspozycji cztery łazienki przystosowane specjalnie do ich wzrostu. Tam kolorowe, bajkowe ilustracje zachęcają do nauki samodzielności.

Przedszkole podoba się maluchom. Moje własne dzieci obserwowały z uwagą cały proces projektowy, a potem efekt końcowy. I były nim zachwycone. Myślę, że cel został osiągnięty. Najmłodsi spędzają czas w dobrze zaprojektowanej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni – podsumowuje projekt Marta Drzymała z Mum Studio.

Czytaj też: Przedszkole  | Edukacja | Szkoła | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Projekt: MUM Studio | Facebook: facebook.com/mum.studio.projekty, Instagram: instagram.com/mumstudio.pl |

Zdjęcia: Yassen Hristov

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły