No Architects

Przedszkole jak modernistyczna willa. Budynek zaprojektował zespół No Architects

Przedszkole zaprojektowali architekci z pracowni No Architects. Budynek znajduje się w miejscowości Klecany w Czechach.

Budynek przedszkola wyglądem przypomina modernistyczną willę. Jest cały biały i ma mnóstwo zaokrągleń, tak charakterystycznych dla przedwojennej architektury. Projektanci ograniczyli paletę wykorzystanych barw do minimum.

Wstrzemięźliwość kolorów i przedmiotów oraz brak głośnych zabawek związane jest z metodą Montessori. Czyli systemem wychowawczym dzieci, który stworzony został przez włoską lekarkę Marię Montessori. Metoda ta zakłada wszechstronny rozwój dziecka, dlatego duży nacisk w tej metodzie edukacyjnej położono na środowisko i materiały, które wspomagają proces uczenia. Dlatego wewnątrz znalazły się specjalnie dobrane zabawki, a na zewnątrz powstał użytkowy ogród, w którym przedszkolaki mogą na przykład sadzić zioła czy bawić się w małych budowniczych.

Otoczenie budynku podzielone zostało na wiele zakątków aktywności. Oferują one miejsca do prowadzenia zajęć w terenie. W zależności od potrzeb dzieci mogą gotować w prawdziwej kuchni, pracować na prawdziwym stole warsztatowym czy opiekować się roślinami. Przemyślana architektura pozwoliła stworzyć tu zakamarki, które pobudzają ciekawość dzieciaków.

No Architects


Naszą ambicją było przygotowanie podzielonego na segmenty środowiska na ograniczonym terenie w taki sposób, który wzbudzi zainteresowanie dzieci i pomoże im postrzegać świat oraz myśleć o architekturze jako o czymś nowym i intrygującym – tłumaczą projektanci No Architects.

Czytaj też: Modernizm | Czechy | Ciekawostki | Dzieci | whiteMAD na Instagramie

fot. Studio Flusser (www.studioflusser.com)