Przedszkole Smartkids w Gdańsku

Przedszkole Smartkids w Gdańsku od duetu BO/SKO

Przedszkole Smartkids w Gdańsku to kolejny projekt duetu projektowego BO/SKO czyli Darii Bolewickiej i Darii Skoczylas. Miejsce zlokalizowane jest na jednym z nowopowstałych osiedli na mapie Trójmiasta, elementy architektury budynku przenikają do wnętrza, nadając mu charakter. W przestrzeni niemal 170m2 przedszkola znajdują się dwie sale zabaw, wspólna toaleta dla dzieci, zaplecze kuchenne, socjalne oraz gabinet dyrektora. W rozplanowaniu wszystkich funkcji, projektantki współpracowały z biurem Jezierski Architekci – dzięki temu dzieci mają do dyspozycji funkcjonalne i niezwykłe wnętrze. Świetne zdjęcia wykonała Hanna Połczyńska z Kroniki.Studio. 

Wnętrze przedszkola utrzymane jest w jasnych kolorach: dominuje biel, szarość betonu oraz delikatne pastelowe kolory, nawiązujące do logotypu Smartkids. Projektantki przy rozpoczęciu pracy zapoznały się z programem edukacyjnym oraz metodami wychowawczymi, aranżacja przestrzeni miała wspomóc działania pedagogów. Kolory, różnorodność faktur, przestrzen, światło mają ogromny wpływ na rozwój, koncentrację dziecka. Celem BO/SKO było  pozostawienie miejsca na twórczość i kreatywność dzieci, a także, jak przyznają projektantki, chciały udowodnić, że miejsce dedykowane dzieciom, nie musi być pełne kontrastów i bodźców.


Hall wejściowy jest połączony z szatnią, wytyczony jest lamperią w kolorze miętowym. Ściana przy wejściu wyłożona jest bielonym korkiem – to miejsce kontaktu z rodzicami, punkt informacyjny. Wyzwaniem we wnętrzu były betonowe słupy konstrukcyjne, projektantkom zależało na pozostawieniu ich struktury, przy zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom. Słupy zostały owinięte naturalnym sznurem do określonej wysokości, dzięki temu nie stanowią zagrożenia, nawiązując do położenia przedszkola nad morzem.

Dwie sale zabaw dla dzieci wyróżnione są kolorem: sala pierwsza zdominowana jest przez błękit, w drugiej króluje pastelowy żółty. Kolory uzupełnia biel oraz drewno w naturalnych odcieniach. Małym użytkownikom, towarzyszą zwierzątka, które tu i ówdzie pojawiają się na ścianach. Autorką  jest graficzka, Magdalena Czechowska.

Przedszkole Smartkids w Gdańsku to również odpowiednio dobrane dodatki i akcesoria. Wyposażenie i meble w przedszkolu muszą spełniać określone wymagania, proste formy, na jakie zdecydowały się architektki, podkreślają charakter wnętrza i przywodzą na myśl skandynawskie szkoły. Centralnym miejscem każdej z sal jest stół – to przy nim dzieci się uczą, bawią, spożywają posiłki. W salach nie brak także skrytek, zakątków, domków – zróżnicowanie form zabawy było jednym z nadrzędnych celów projektantek. 

W łazience dla najmłodszych bardzo ważna jest ergonomii i zadbanie o każdy szczegół wystroju. Zaprojektowana szafka z umywalkami umieszczona jest na odpowiedniej wysokości, dzieci mają także łatwy dostęp do wieszaków czy kabin – każda z nich jest wyróżniona kolorem.

O architektach: 
Grupa BO/SKO została założona w Gdańsku w 2012 roku przez Darię BOlewicką i Darię SKOczylas. Obie projektantki są absolwentkami architektury wnętrz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. “Projektujemy wnętrza, rzeczy i miejsca. Tworzymy projekty niebanalne i unikatowe, które wpisują się w kontekst miejsca. Stawiamy nacisk na proste rozwiązania i naturalne materiały, opieramy naszą estetykę na geometrii i kolorze.” – czytamy na stronie architektek z BO/SKO

Czytaj też: Przedszkole  | Gdańsk | Wnętrza | Dzieci | Drewno

źródło: materiał prasowy |  BO/SKO
zdjęcia: Kroniki.Studio