Przedszkole w Zabrzu z najpiękniejszą fasadą w Polsce

Metamorfozę budynku Przedszkola 43 w Zabrzu opracowali architekci z pracowni PROJEKT PLUS ARCHITEKCI – Grzegorz Tkacz i Tomasz Borkowski. Przedszkole nie działa w nowym budynku. To, co widzimy na zdjęciach to efekt gruntownej przebudowy.

Kluczowym elementem projektu było okno sztuki. To sporej wielkości instalacja, która ożywia białą jak śnieg elewację. Zestawienie kolorowych ram, ciepłych barw oraz wypełnień okiennych przypomina o pozytywnej energii, której w dziecięcym temperamencie jest tak dużo.

Budynek dobrze też odnalazł się w otoczeniu:

Tak skomponowana bryła budynku zaczęła pobudzać zmysły przechodniów i pozwoliła im dostrzec cały budynek jako element sztuki w przestrzeni miejskiej. Zauważyli też, że wpisał się on w otoczenie i zaczął na nie pozytywnie oddziaływać, by w końcu zmienić je na bardziej przyjazne i estetyczne – wyjaśniają autorzy projektu.

Kolorowe okna nie mają pełnić tylko funkcji dekoracyjnej. Instalacja ma stymulować przedszkolaków i pozwolić im spojrzeć na zewnętrzny świat z innej perspektywy.

Niedawno budynek Przedszkola 43 w Zabrzu zdobył nagrodę w konkursie Fasada Roku 2018. Gala finałowa odbyła się 29 listopada we Wrocławiu. Decyzję o nagrodzie podjęło Jury, które przeanalizowało blisko 150 zgłoszonych do konkursu elewacji. Wśród obiektów po termomodernizacji na szczycie rankingu znalazło się Przedszkole 43. Jury nagrodziło rozbudowę podkreślając znakomite dopasowanie i połączenie istniejącej bryły z dobudowaną częścią, a także elegancję w użytej kolorystyce oraz doskonałą kompozycję kolorów.

Gratulujemy!