Przedwojenna willa Cegielskich w Poznaniu zrównana z ziemią

Kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy start wielkiej inwestycji w centrum Poznania. Kompleks dawnego szpitala przy ul. Szkolnej zmienić ma się w nowoczesne centrum dla seniorów. Prace już trwają, niestety zburzona została przedwojenna willa Cegielskich w Poznaniu, która znajdowała się na terenie kompleksu.

O sprawie jako pierwsi napisali dziennikarze Gazety Wyborczej w Poznaniu. Willa Cegielskich stała na dziedzińcu, tuż za budynkiem dawnego szpitala przy ul. Szkolnej. Kilka lat temu miasto sprzedało kompleks prywatnemu inwestorowi, który zapowiadał odnowienie starej tkanki i uzupełnienie jej o współczesne elementy. Firma Orpea zapłaciła miastu blisko 40 milionów złotych zapowiadając, że stworzy w tym miejscu dom seniora z całodobową opieką. Inwestycja ma być gotowa na początku 2022 r. 

Czujemy, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Będąc przekonani, że przedwojenna willa zostanie odrestaurowana pisaliśmy w marcu: „teren inwestycji obejmuje willę Hipolita Cegielskiego z 1861 r. oraz skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek, które obecnie znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków. Po zakończeniu prac w budynku dawnego szpitala działać będzie dom seniora z opieką całodobową i możliwością pobytu dziennego. Część mieszkalna pacjentów stworzona zostanie w dawnej willi i klasztorze”. 

Willę zbudowano w 1861 r. Budynek był jednym z pierwszych w Poznaniu, które posiadały instalację wodociągową.

Willa w dwudziestoleciu międzywojennym.

Ten tydzień przyniósł jednak niemiłą niespodziankę – licząca ponad sto lat willa właśnie została zrównana z ziemią. Wcześniej z działki wycięto 50 starych drzew.

Maria Bielicka z Gazety Wyborczej w Poznaniu otrzymała komentarz w tej sprawie od miejskiej konserwator zabytków. Joanna Bielawska-Pałczyńska zaprzeczyła jakoby wcześniej planowano odnowienie budynku. „Ze strony Konserwatora oraz Inwestora nigdy nie padły zapewnienia o odrestaurowaniu budynku willi Cegielskiego” – napisała konserwator. Konserwator dodała, że przeprowadzono badania architektoniczne, według których budynek „uległ licznym przebudowom (…) i trudno doszukać się w nim formy pierwotnej willi”. Dodała też, że z dawnej willi pozostało niewiele murów i tylko w najniższej części, dlatego dopuściła jego przebudowę „przy zachowaniu i ekspozycji reliktów murów pierwotnych piwnic”.

Również rzeczniczka prasowa inwestora, firmy Orpea Polska twierdzi, że budynek był w złym stanie technicznym i zapowiedziała, że w tym miejscu powstanie herbaciarnia dla mieszkańców. We wnętrzach tego lokalu wyeksponowane mają być pozostałości po dawnej willi. Co myślicie o całej sprawie? Podzielcie się swoją opinią i zostawcie komentarz.

Przedwojenna willa Cegielskich w Poznaniu

Zdjęcie archiwalne: autor nieznany

zdjęcie dziedzińca: radny Tomasz Dworek

wiz. Orpea Polska