fot. Piotr Wittman/grafika Jacek Szymański/gdansk.pl

Przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny

To rewolucja. Nowe naziemne przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny znacznie ułatwi poruszanie się w tej części miasta. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała, że podpisała umowę na realizację projektu.

Mieszkańcy zyskają przejście naziemne, które połączone zostanie z przystankiem tramwajowym. Wcześniej piesi musieli nadkładać sporo drogi, aby dostać się na drugą stronę ulicy. Budowa przejścia oznacza więc rewolucję. Do tej pory pierwszeństwo tutaj mieli kierowcy.

Nowe przejście dla pieszych przy dworcu to nie tylko wymalowane pasy, to także przejazd rowerowy w obrębie węzła, wyznaczenie miejsc postojowych typu kiss&ride przy Dworcu Głównym, wydłużenie peronów tramwajowych i stworzenie możliwości wejścia na przystanki od strony przejścia dla pieszych. Projekt jest tak dostosowany, aby zminimalizować przebudowę infrastruktury podziemnej – informuje DRMG.

Przejście zbuduje Grupa Flize Gres. Koszt prac wyniesie 12 mln zł. Nowe przejście ma być gotowe do końca tego roku, a piesi będą z niego mogli korzystać w styczniu 2025 r., zaraz po zakończeniu procedur odbiorowych. Zanim ruszą prace, wykonawca przygotuje projekt tymczasowej organizacji ruchu, aby całkowicie nie zamykać tej części Gdańska.

Gdańsk. Budynek dworca kolejowego Gdańsk Główny, Zdjęcie: Dominik Paszliński/gdansk.pl

To kolejne przejście dla pieszych, które powstanie w Gdańsku. Ponad dwa lata temu otwarto przejście przy Bramie Wyżynnej. Wg obserwacji i zliczeń, w godzinach szczytu potok pieszych i rowerzystów, w przeliczeniu na jednostkę czasu, liczy więcej osób niż potok pojazdów na obu jezdniach łącznie – 159 pieszych i rowerzystów / minutę i 79 pojazdów / minutę.

źródło: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Czytaj też: Gdańsk | Miasto | Urbanistyka | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie  

fot. Piotr Wittman/grafika Jacek Szymański/gdansk.pl

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły