Nobu Hotel w Warszawie

Przemo Łukasik: “zagadka przyszłości zawsze tkwi w przeszłości” [WYWIAD]

Architekt Przemo Łukasik współtworzy pracownię architektoniczną Medusa Group. Projekty, które opracowuje pracownia otrzymały wiele międzynarodowych nagród. Jak według Przemo Łukasika będzie wyglądać przyszłość branży? Posłuchajcie wywiadu, przeprowadzonego na platformie Future Builders.

Platforma Future Builders (future-builders.com) to miejsce dialogu na temat przyszłości światowej architektury. Pomysłodawcą cyklu rozmów jest Aluprof – jeden z europejskich liderów branży systemów aluminiowych dla budownictwa. Firma uruchomiła Future Builders, aby dzięki rozmowom zachęcać do aktywnego działania na rzecz redukowania negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.

Za nami wywiady z Robertem Koniecznym, Przemo Łukasikiem, Zbigniewem Maćkowem i Alvaro Leite Sizą. Wszystkie rozmowy znajdziecie na stronie future-builders.com. Rozmowy z architektami w ramach Future Builders prowadzi dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny magazynu Zawód: Architekt.

Jak w przyszłości będzie wyglądać zawód architekta?

Przemo Łukasik: Myślę, że zagadka przyszłości zawsze tkwi w przeszłości. Wydaje mi się, że w zawodzie architekta niewiele się zmieni – ciągle będziemy pracować dla ludzi. To co się wcześniej zmieniało to kontekst, w którym architekci projektują. Ważne też są dostępne technologie, począwszy od średniowiecznych kościołów, przez gotyckie, strzeliste katedry po modernistyczne wieżowce. Z drugiej strony zmieni się dużo, bo zmieni się technologia, której nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Jakie są cechy dobrej architektury?

Dobra architektura jest przede wszystkim odpowiedzialna. Ważne są potrzeby, marzenia i budżet klientów. Musimy to połączyć z naszym wykształceniem i doświadczeniem, które zdobywamy nie tylko jako architekci, ale też po prostu jako ludzie – szukając dla swoich bliskich najlepszego miejsca do życia.

Przemo Łukasik w swojej pracy od lat stosuje odpowiedzialną architekturę i wprost przyznaje, że najlepszy dla środowiska jest dom, który nie powstał, drugi w kolejności jest ten, który już istnieje. W ten sposób przypomina, że żadna nowa budowa nie jest neutralna dla środowiska, dlatego warto korzystać z tego, co już zostało wyprodukowane i adaptować stare budynki w taki sposób, aby odpowiadały współczesnym potrzebom.

Poruszonych wątków w wywiadzie jest dużo więcej. Architekt opowiada między innymi o ekologicznych zmianach w architekturze i urbanistyce oraz o trendach na przebudowę centrów miast. Całą dyskusję możecie posłuchać na stronie future-builders.com.

Rozmówcy platformy Future Builders: Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira.

Kolejnym rozmówcą platformy Future Builders będzie Bohdan Zaha – główny architekt legendarnej pracowni Zaha Hadid Ltd. Rozmowa z nim odbędzie się 21 października o godzinie 14. Dostęp do platformy Future Builders jest darmowy, wystarczy przejść na stronę www.future-builders.com. Niżej publikujemy wybrane realizacje pracowni Medusa Group.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Urbanistyka | Medusa Group | whiteMAD na Instagramie

źródło: Future Builders

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły