Przenosi obrazy na dywany. Mat Kubaj i jego “Sztuka na dywanie”

Taki dywan spodoba się fanom minimalistycznych wnętrz. “Sztuka na dywanie” to projekt, w ramach którego artysta Mat Kubaj przenosi swoje obrazy na tkaniny, które zdobią wnętrza. Dywany powstają na specjalne zamówienie, a ich produkcja odbywa się w Indiach.

Minimalistyczny, czarno-biały dywan zaprojektował Mat Kubaj, artysta wizualny, malarz i projektant wnętrz. Tworzy graficzne abstrakcje malarskie tuszem japońskim i jak sam twierdzi, prace te są malowane gestem i zapisem pewnej ulotnej chwili. Charakterystyczne są dla niego śmiałe pociągnięcia pędzlem w kontrastującej  kolorystyce czerni i bieli. Artysta stosuje różne techniki malarskie na papierze, płótnie i ceramice.

Mat Kubaj wspólnie z marką Dywanowy stworzył projekt “Designed by ART – sztuka na dywanie” i przeniósł swoją abstrakcyjną pracę malarską „Wir” na dywan ręcznie tkany z wełny i jedwabiu. Właśnie powstał katalog w którym prezentowana jest kolekcja 11 prac malarskich, które mogą zostać przeniesione na dywany dostępne w limitowanej edycji. Zdjęcia publikujemy w galerii poniżej.

„Wir” jest grafiką malarską wykonaną tuszem japońskim na papierze. Wir to zmiana, energia, eter. Wir skłania do refleksji, zmiany i nieznanej przestrzeni, do wniknięcia w głąb samego siebie tłumaczy Mat Kubaj.

Wir oddaje charakter twórczości Mata – niezwykłą ekspresja, minimalizm i graficzną kompozycję z wykorzystaniem czerni i bieli. To ujmuje mnie w jego pracach najbardziej dodaje  Magda Komorowska, twórczyni marki Dywanowy.


Dywany tkane są na zamówienie w Indiach przez wykwalifikowanych rzemieślników wykonywane techniką ręcznego taftowania, z mieszanki włókien nowozelandzkiej wełny i czystego jedwabiu, w proporcji 80/20.

To daje możliwość wyjścia z moimi malarskimi pracami dalej i zastosowanie artystycznej wizji w szerszym kontekście, który staje się od teraz nie tylko estetyczny i unikatowy, ale również użytkowy mówi Mat Kubaj.

Designed by ART to pierwszy tego typu projekt w Polsce, łączący sztukę z designem użytkowym. Założycielka marki Dywanowy – Magda Komorowska zaprasza artystów oraz twórców wizualnych do współpracy i razem przenoszą dzieła na dywany ręcznie tkane z najwyższej jakości materiałów – nowozelandzkiej wełny i prawdziwego jedwabiu. Ten projekt to wejście ze sztuką do wnętrz w zupełnie nowym kontekście.

źródło: www.sztukanadywanie.pl, Mat Kubaj (@matkubaj.wnetrza)

Czytaj też: Polscy projektanci | Sztuka | Wnętrza | Malarstwo | Tkanina | whiteMAD na Instagramie

Katalog prac: