Przenośny domek. Można go postawić w kilkadziesiąt minut.

Przenośny domek jest projektem firmy Modern Shed z Seattle w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie powstał jako podwórkowa szopa z kółkami skąd też wzięła się jego nazwa Dwelling on Wheels (DW). Projektanci obiektu dostosowali konstrukcję do pełnienia roli przenośnego mieszkania.

DW, czyli Dwelling on Wheels o powierzchni 20,5 metrów kwadratowych jest nowoczesną, samodzielną konstrukcją, która jest wystarczająco przestronna, aby uczynić z niej dom. Kompaktowe wymiary bryły pozwalają również na jej swobodny transport. Klasyczna dwuspadowa forma obiektu ze ścianą z okien po stronie wejścia pomaga w maksymalnym dopływie światła dziennego do środka. Okna pozwalają również na podziwianie krajobrazu dookoła.

Ciemna, łatwa w konserwacji bryła zewnętrzna jest wyposażona w baterię słoneczną na dachu. W środku do ogrzewania wykorzystywany jest piec na drewno, dzięki czemu DW poradzi sobie nawet z dala od sieci energetycznej. W razie nagłej potrzeby bryła może być zasilana dwoma elektrycznymi grzejnikami ściennymi. Pomimo niewielkiej powierzchni, architekci zaprojektowali wnętrze tak, aby nie sprawiało wrażenia przytłaczającego i zamkniętego.

Prenośny domek w środku posiada okna od podłogi do sufitu umieszczone na końcu korytarza, naprzeciwko wejścia. Dzięki temu sprawia wrażenie otwartości i przejrzystości. Spadzisty dach z blachy sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne, podobnie jak boczne okno wychodzące na dach. Z przodu obiektu znajduje się taras mogący pomieścić stolik z krzesłami w celu spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W tylnym pomieszczeniu sypialnym zmieszczą się trzy osoby. Na dolnej pryczy znajduje się łóżko o kilka centymetrów mniejsze od queen, a nad nim łóżko pojedyncze.  Wnętrza kuchni połączonej z salonem, toalety oraz sypialni są pokryte jasną, wstępnie wykończoną sklejką brzozową i trwałą podłogą z linoleum. Przenośny domek jest zbudowany z wąskich paneli z cementu o wysokim stopniu izolacji w ścianach i może pomieścić zbiorniki na wodę lub kompostownik.

O pracowni:
Modern Shed — pracownia architektoniczna założona w 2005 roku w Seattle w USA przez Ryana Grey Smith’a i Ahnę Holder. Od tego czasu zespół projektantów oferuje bezproblemowe rozwiązania w zakresie budowy innowacyjnych, ekologicznych i niedrogich przestrzeni życiowych dla swoich klientów w całym kraju. 

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Ekologia | Ciekawostki | Dom | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://design-milk.com
Pracownia: https://www.modern-shed.com
Zdjęcia: https://www.modern-shed.com