Przerobią autostradę na most dla pieszych. Tak będzie wyglądać nabrzeże w Seulu

Projekt „plecionki” od MVRDV wygrywa w konkursie na zaprojektowanie nadbrzeża w Seulu. Projekt „The Weaves” ma odmienić oblicze miejskiej przestrzeni sąsiadującej z wodą. Architekci zaproponowali zbudowanie w tym miejscu plątaniny ścieżek dla pieszych, rowerzystów oraz stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do wypoczynku. 

Przebudowa obejmować ma teren nad Tancheonem – dopływem rzeki Han w Seulu. Przygotowanie projektu dla inwestycji zlecił rząd Korei Południowej. Nowa, zielona przestrzeń ma połączyć naturę z miejską zabudowę. „Plecionka” zbudowana zostanie między byłym stadionem olimpijskim w Seulu a rozwijającą się dzielnicą biznesową Gangnam. Obecnie na tym terenie istnieją głównie parkingi i drogi szybkiego ruchu. Zazielenić ma się znowu odcinek o długości około kilometra, wzdłuż rzeki Han.

Projektując „sieć” architekci chcieli sprawić, aby rzeka wyglądała bardziej naturalnie. Zamiast ciężkiego w odbiorze koryta, rzeka płynąć ma w otoczeniu bujnej przyrody. W tym celu projektanci sięgną po koreańską roślinność, która będzie nawadniana dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu kanału. Powstanie swego rodzaju park, którego odkrywanie ma ułatwić plątanina ścieżek. Takie ścieżki nie są ograniczone do poziomu ziemi, ale często unoszą się, aby przeciąć z innymi i tworzą mosty.


Władze rządowe chcąc ograniczyć ruch aut planują zlikwidować kilka kilometrów autostrad w obrębie stolicy. Holendrzy zaproponowali jednak, że przekształcą część drogowej infrastruktury i włączą ją do projektu „The Weaves”. Taki recykling architektury bardzo nam się podoba. Dodatkowo cały kompleks będzie wypełniony mniejszymi obiektami dla handlu i usług. Spacerujący zyskają więc miejsca, w których będą mogli umówić się na herbatę i spotkać ze znajomymi.

Ważnym punktem „The Weaves” będzie budowa mostu dla pieszych, który połączy dzielnicę Gangnam z parkiem olimpijskim. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem realizacja inwestycji rozpocznie się w 2021 r. i zakończy w 2024 r.

źródło: MVRDV