Przesunięcie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie
Przesunięcie świątyni.

Przesunięcie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie. 60 lat temu dokonano niezwykłej operacji.

Przesunięcie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie było to jednym z najbardziej spektakularnych przedsięwzięć w powojennej stolicy. “Wędrówka” świątyni odbyła się w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 roku. Tej skomplikowanej operacji podjęto się dlatego, iż budowla przeszkadzała w poszerzaniu Al. Świerczewskiego, (czyli obecnej al. Solidarności) będącej elementem budowanej trasy W-Z. Rozebranie kościoła groziło buntem społeczeństwa i odebraniem tego jako atak socjalistycznego państwa na Kościół. Za przesunięciem przemawiały też względy ekonomiczne, które pokazywały to rozwiązanie jako znacznie mniej kosztowne od rozbiórki i ponownej odbudowy obiektu.

Świątynia została zbudowana w latach 1682–1732 jako kościół przylegający do klasztoru karmelitów trzewiczkowych. Kościół został poświęcony 27 kwietnia 1732 roku. W 1818 klasztor został częściowo przejęty przez władze i przeznaczony na więzienie, a kilkadziesiąt lat później go odrestaurowano; wtedy też dobudowano kaplicę i zegar na wieży. W latach 1940−1942 był jednym z dwóch czynnych kościołów w granicach getta (drugim był kościół Wszystkich Świętych). Po wojnie kościół i budynki dawnego klasztoru były zniszczone w ok. 45%. Świątynia została odbudowana w latach 1951–1956. Zabudowań klasztornych nie odtworzono.

Dawna ul. Leszno z kościołem.

Przesunięcie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie



W związku z budową trasy W-Z kościół został przesunięty o 21 metrów na północ. Przesunięcie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie było pierwszym w Europie i trzecim na świecie przesunięciem obiektu sakralnego. Zanim przystąpiono do operacji należało wmontować w fundamenty ważącej około sześciu tysięcy ton świątyni metalową konstrukcję, która posadowiona na specjalnych rolkach przejechała na szynach w głąb działki. Następnie całą konstrukcję rozebrano. W latach 1984–1985 przy kościele wzniesiono plebanię, a w 2009 roku budynek przeszedł częściowy remont elewacji, przy okazji którego odtworzono barokową kolorystykę frontu kościoła. Dawne miejsce kościoła można zobaczyć dziś na jezdni i chodniku, gdzie zaznaczono granitową kostką jego pierwotny kontur.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– PERŁA WARSZAWSKIEGO KLASYCYZMU – PAŁAC NA WYSPIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
– PAŁAC BLANKA W WARSZAWIE – REZYDENCJA STOŁECZNEJ BURŻUAZJI
– UTRACONE ZABYTKI: KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ALEKSANDRA NA PLACU TRZECH KRZYŻY W WARSZAWIE

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Architektura

Okolice kościoła w roku 1935 i 2021.

Kościół na początku XX w. i obecnie.

Świątynia wraz z klasztorem przed i po wojnie.



Kościół przed przesunięciem i obecnie.

Temat: Przesunięcie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie. 60 lat temu dokonano niezwykłej operacji.

Źródła: transport-publiczny.pl, ekartkazwarszawy.pl, metrowarszawa.gazeta.pl, fotopolska.eu, mapa.um.warszawa.pl, domena publiczna