Przeszklony dom w środku lasu. Wygląda jak drewniana szopa.

Architektura nawiązująca do zastanej zabudowy i sąsiedztwa to nie tylko szacunek do estetyki krajobrazu, ale także dowód na umiejętne wykorzystanie doświadczeń architektów. Przeszklony dom w środku lasu jest na to dobrym przykładem! 

Przeszklony dom w środku lasu powstał w południowej części Chile, w samym sercu gęstego lasu, rosnącego tuż nad brzegiem jeziora Llanquihue. Inwestor zaprosił do współpracy architektów z pracowni Duarte Fournies Arquitectos, których zadaniem było zaprojektowanie nowoczesnego, ale nawiązującego do lokalnej zabudowy domu letniskowego, w którym mógłby spędzać wakacje wraz ze swoją rodziną.


Architekci z Duarte Fournies Arquitectos zaproponowali prostopadłościenną bryłę z dwuspadowym dachem, która od strony jeziora została niemal w całości przeszklony wysokimi panoramicznymi oknami. Kształt i bryła domu inspirowana była tradycyjnymi, drewnianymi szopami, które budowane są przez lokalnych rolników i pracowników tartaków. 

Opalane drewno sosnowe wykorzystane do pokrycia elewacji pochodzi z lokalnych tartaków, które pozyskują materiał w zrównoważony sposób. Zabieg ten miał na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla, pochodzącego z transportu, a także wsparcie lokalnych społeczności. 

Przeszklony dom w środku lasu oferuje dwie sypialnie. Pierwsza należąca do właścicieli zlokalizowana jest w północnej części domu, aby dostarczać jak najwięcej światłą słonecznego i pozwalać na podziwianie widoków na las i skryte za drzewami jezioro. Kuchnia oraz część jadalniana powstały po przeciwnej stronie budynku. Na piętrze zlokalizowanym na antresoli znalazły się pokoje gościnne , salonik z balkonem oraz łazienka dla gości. 

Czytaj też: Ekologia | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Las | Drewno |

źródło: archdaily.com