plastikowe odpady

Plastikowe odpady przetworzyła na płytki. Przypominają kamień

Autorką kolorowej serii płytek jest Enis Akiev. Projektantka opracowała metodę ich produkcji w ramach pracy licencjackiej w Międzynarodowej Szkole Projektowania w Kolonii. Dzięki niej plastikowe odpady dostają drugie życie.

Projekt „Plastic Stone Tiles – The Nature of Waste” jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym właściwie są śmieci? Jak można się ich pozbyć? Młoda projektantka wskazuje tutaj na błędne postrzeganie wyrzucania przedmiotów – plastikowych odpadów nie można tak łatwo się pozbyć. Kiedy myślimy, że wyrzucając jednorazowe talerze czy sztućce skutecznie się ich pozbywamy możemy być w wielkim błędzie. Najczęściej zmieniamy tylko miejsce ich przetrzymywania, a spora ilość plastiku trafia do rzek i następnie do oceanów.

Enis Akiev postanowiła sprawdzić, jak plastik „radzi sobie” w naturze. Swoją uwagę skupiła na plastiglomeracie. Plastiglomerat to zlepek skał, piasku, muszel, plastiku i innych przedmiotów, który przez lata jest formowany w oceanach i czasami wyrzucany na brzeg. Taki „surowiec” można zobaczyć między innymi na Hawajach. Co ciekawe, projektantce udało się nadać taką formę płytek, która strukturą przypomina naturalny kamień. W ten sposób powstała kolekcja płytek, dzięki której plastik zyskał wyjątkową estetykę.


Tak opracowane płytki można z powodzeniem powiesić na ścianie w pokoju, kuchni czy łazience. Autorka chce, by jej projekt skłonił branżę wnętrzarską do szukania ekologicznych rozwiązań i sięgnięcia po wytworzone już materiały, które mogłyby zostać ponownie wykorzystane.

Musimy bardziej niż kiedykolwiek traktować plastikowe odpady jako zasoby i dawać im nowe życie – mówi Enis Akiev.

Czas więc wykorzystywać te „zasoby” i sprawić, że plastikowe „śmieci” wrócą do nas w zupełnie innej, pożądanej formie.

Więcej pomysłów na ponowne wykorzystanie materiałów znajdziesz tutaj.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Plastik | Recykling | whiteMAD na Instagramie

fot. Enis Akiev (cargocollective.com/enisakiev)