fot. Dorota Szubirajska

Przewrócił się ponad 200-letni buk z Ogrodu Botanicznego UW

Smutne informacje z Warszawy. W stołecznym ogrodzie botanicznym zarządzanym przez Uniwersytet Warszawski przewrócił się ponad 200-letni buk zwyczajny, który był „dobrym duchem” ogrodu. Jest to jedno z najstarszych drzew w Warszawie. Buk ten z pewnością pamięta czasy narodzin Ogrodu, prawdopodobnie był wymieniany już w pierwszym spisie roślin z 1820 roku.

Informację o tym, że przewrócił się ponad 200-letni buk zwyczajny (Fagus sylvatica) zamieścili przedstawiciele stołecznego ogrodu botanicznego. W komunikacie czytamy, że buk, który został nazwany imieniem prof. Andrzeja Batko, wybitnego botanika, naukowca i nauczyciela, a także kuratora Ogrodu w latach 1987-1997 w nocy oparł się o głaz upamiętnianiający prof. Batko.

“Strata jest ogromna, przyrodnicza i sentymentalna, trudno mi sobie wyobrazić Ogród bez tego monumentalnego Drzewa, takie jednak są nieubłagane prawa przyrody, życie i śmierć są w nie nieodwołalnie wpisane.” – napisał dziś rano Dyrektor Ogrodu Marcin Zych.

„Niewielkim pocieszeniem, ale jednak, wydaje się fakt, że buk ten ma już 1,5 rocznego potomka dzięki współpracy ze Szkółka Szmit. Jego geny trwać będą w młodym drzewie, które zostało kilka lat temu wyprowadzone z jego pędów i które wkrótce posadzimy w tym samym miejscu.” – czytamy w komunikacie na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytet Warszawskiego

Przyczyną przewrócenia się drzewa były silne opady deszczu oraz wiatr, które dosłownie wyrwały okaz z ziemi. 

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Drewno | Las | Rośliny

źródło: Facebook.com/ Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego