Przezroczysty basen

Przezroczysty basen połączył dwa budynki. Zawisł 35 metrów nad ziemią!

Przezroczysty basen podwieszony na wysokości 35 metrów połączyła dwa apartamentowce na londyńskim osiedlu Embassy Gardens. Sky Pool, bo tak nazwano basen, który zawisł na ziemią został już oddany do użytku mieszkańcom. Samo osiedle powstało na poprzemysłowym terenie niedziałającej od 1980 roku elektrowni Battersea, która uznawana jest za największy ceglany budynek na świecie. 

Przezroczysty basen o długości 25 metrów zawisł na wysokości 35 metrów łącząc jednocześnie dwa apartamentowce wchodzące w skład nowej inwestycji Embassy Gardens. Nazwa osiedla wynika z sąsiedztwa charakterystycznego budynku ambasady Stanów Zjednoczonych, który zaprojektował Kieran Timberlake. O budynku ambasady Stanów Zjednoczonych przeczytacie klikając TUTAJ. 

Jak tłumaczą architekci z pracowni HAL, którzy odpowiadają z projekt osiedla, jak i również samego basenu, Sky Pool jest w pełni bezpieczny. Jego ściany wykonano z kilkunastu warstw akrylu, które bez trudu są w stanie wytrzymać obciążenie wody, jak i pływających w niej ludzi. Jak dodają twórcy, Sky Pool jest największą tego typu konstrukcją na świecie. 


“Chcieliśmy stworzyć most, po którym można pływać lekką konstrukcję rozpiętą pomiędzy dwoma budynkami, z której pływacy mogliby podziwiać fantastyczne widoki na Londyn. To właśnie przezroczystość, lekkość w dotyku i fakt, że basen znajduje się pomiędzy dwoma budynkami, czynią go wyjątkowym i to działa na wyobraźnię, ponieważ pływacy widzą ziemię, a ludzie znajdujący się poniżej widzą niebo wyjaśnia założyciel firmy HAL, Hal Currey w rozmowie z serwisem dezeen.com

Ponieważ basen rozciąga się pomiędzy dwoma blokami, został zaprojektowany tak, aby reagować na ruchy budynków, jednocześnie utrzymując ciężar wody i wytrzymywać podmuchy wiatru. Konstrukcję basenu osadzono na stalowych cokołach zamontowanych na każdym z dwóch budynków. Cokoły oparto na łożyskach, które umożliwiają ruch konstrukcji we wszystkich kierunkach miarę przesuwania się dwóch budynkówPod basenem znajdują się dwa stalowe pręty o średnicy 38 milimetrów, które łączą cokoły i zmniejszają obciążenia konstrukcji akrylowej. W basenie znajdują się również schody, urządzenia czyszczące, pokrywa rolkowa, która pozwala na zakrycie baseny, uzdatniacze wody oświetlenie.Projekt wywołał jednak kontrowersje w Wielkiej Brytanii, ponieważ basen nie jest dostępny dla wszystkich mieszkańców. Osoby, które kupiły mieszkania “ekonomiczne” nie będą miały dostępu do basenu. Wejść do Sky Pool będą mogli wyłącznie mieszkańcy apartamentów “premium” i ich goście. Krytyk architektoniczny Financial Times Edwin Heathcote nazwał basen katastrofą, która już się wydarzyła, krytyk Guardiana Oliver Wainwright napisał na Twitterze: Przypominam, że niektórzy mieszkańcy tego osiedla, których okna wychodzą wprost na basen, nie mają do niego dostępu.”. Jak wam się podoba ten przezroczysty basen?

Czytaj też: Londyn | Miasto | Apartament | Szkło | Basen | Osiedle | Wielka Brytania

film: Simon Kennedy
zdjęcia: materiały prasowe / Embassy Gardens