Przyjemność dzielenia. Sara Francuz i jej minimalistyczne naczynia

Jedzenie to coś więcej niż przetrwanie. Dzielenie się jedzeniem zawsze było częścią ludzkiej historii. Przypomina o tym Sara Francuz, która stworzyła projekt “Share”. To zestaw minimalistycznych naczyń, które zaprojektowała w taki sposób, aby ułatwić wspólne biesiadowanie każdego dnia.

Wspólny posiłek jest najbardziej pierwotnym rytuałem jaki wykonujemy, a przygotowywanie jedzenia i dzielenie się nim jest zasadnicze dla poczucia przynależności. Koncepcyjna zastawa “Share” została zaprojektowana w celu poruszenia i podkreślenia wagi kulturowego znaczenia dzielenia się jedzeniem. Celem projektu jest zachęcenie użytkowników do budowania więzi społecznych, naprawiania relacji lub podtrzymywania ich.

W sumie zastawa składa się z trzech ceramicznych talerzy o różnych pojemnościach oraz z trzech drewnianych podstawek. Naczynia wyróżnia szeroki i płaski rant, który daje możliwość łatwiejszego podawania sobie talerzy, obracania i wspólnego trzymania. Drewniane podstawki mają wyznaczać ścieżkę wędrującym dookoła stołu talerzom.

Jak działa cała seria najlepiej widać na wideo, które publikujemy pod artykułem.


W swoich projektach skupiam się na budowaniu i pogłębianiu wrażeń i emocji poprzez obcowanie z przedmiotem lub doświadczeniem. Temat wspólnego jedzenia w dużej grupie jest mi bardzo bliski, ponieważ wychowywałam się w ośmioosobowej rodzinie, gdzie wspólne posiłki były nieodłącznym i naturalnym elementem każdego dnia. Również pod wpływem wielu podcastów, artykułów, obserwacji, a przede wszystkim lektury książki “Sitopia. Jak jedzenie może ocalić świat” autorstwa Carolyn Steel, chciałam poruszyć temat dzielenia się jedzeniem – mówi Sara Francuz.

Efektem jej pracy jest właśnie minimalistyczna zastawa, której głównym celem jest podkreślenie idei dzielenia.

źródło: Sara Francuz (www.sarafrancuz.myportfolio.com)

zdjęcia: Emi Buchwald i Tomasz Gajewski

Czytaj też: Ceramika | Detal | Polscy projektanci | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie