Ma tylko 34 m kw. powierzchni, a udało się tu zmieścić kawiarnię z zapleczem, minibibliotekę i miejsce do prezentacji najważniejszych informacji o modernistycznym osiedlu WuWA. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu działał tutaj zakład fryzjerski.
InfoWuWa to nietypowy punkt informacyjny poświęcony wrocławskiemu osiedlu WuWA. Otwarto go tuż przy przystanku „Tramwajowa”, w sąsiedztwie tzw. galeriowca. Remont modernistycznego obiektu trwał sześć miesięcy. Odnowiony wygląd to zasługa spółki Wrocławska Rewitalizacja, która niedawno przejęła pieczę nad obiektem. Do prac modernizacyjnych zaproszono zespół architektów z pracowni ARCH_IT PIOTR ZYBURA. Na miejscu prócz kawy można otrzymać informacje o historii osiedla, specjalne mapki i informatory.
Projekt modernizacji obejmował rewaloryzację i adaptację dawnego zakładu fryzjerskiego (a pierwotnie poczekalni dla oczekujących na tramwaj oraz kiosków z mlekiem i prasą) w zabytkowym budynku mieszkalnym nr 1 (Laubenganghaus Nr. 1) w obszarze wystawy mieszkaniowej WuWA (Wohnungs- und Werkraum Ausstellung) z 1929r. Galeriowy dom czynszowy, do którego przylega skromny obiekt, został zaprojektowany przez Paula Heima i Alberta Kemptera.
Początki osiedla WuWA sięgają 1927 r. kiedy to w Stuttgarcie zorganizowano wystawę o nowoczesnych mieszkaniach. Dwa lata później podobną wystawę zorganizowano we Wrocławiu. Odbywała się ona pod hasłem „Mieszkanie i miejsce pracy”. Z tej okazji powstało kilkadziesiąt budynków, w których urządzono 132 mieszkania. Część z zaprezentowanych wówczas budynków i mieszkań było eksperymentami. Chodziło o zwrócenie uwagi na aspekt, jakim jest urządzanie miast i mieszkań na początku XX wieku.
Po zakończeniu wrocławskiej wystawy w części z budynków zamieszkali artyści, architekci i pisarze. Osiedle szczęśliwie przetrwało zawirowania wojenne w niemal nienaruszonym stanie. Z wartości architektonicznej kompleksu budynków zdano sobie sprawę już w latach 70. Ówczesne władze w 1972 r. wpisały do rejestru zabytków dom dla osób samotnych projektu Hansa Scharouna, a w 1979 r. wszystkie pozostałe domy osiedla. Z kolei w 2007 r. ochronę konserwatora zyskał cały zespół urbanistyczny WuWA.
Punkt InfoWuWa otwarty jest od poniedziałku do piątku (7:30 – 17:30) oraz w soboty i w niedziele (11-19).
Projekt modernizacji: ARCH_IT PIOTR ZYBURA (www.archit.pl: Maja Cichocka, Agnieszka Gałwiaczek, Piotr Zybura) oraz TOMASZ CEMPA ARCHITEKT Tomasz Cempa, WROCŁAWSKA REWITALIZACJA Grażyna Adamczyk-Arns.
fot. th. arns.