Przystań w Gdyni już otwarta: tutaj mieszkańcy mogą robić wszystko

W Gdyni otwarto kolejną Przystań. To miejsce dla wszystkich mieszkańców, w którym mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. To już czwarty tego typu obiekt w mieście.

Centrum sąsiedzkie Przystań znajduje się przy ul. Opata Hackiego 33. Powstało w wyremontowanym budynku, w którym swoją siedzibę ma również miejska biblioteka. Sercem Przystani jest duże, wspólne pomieszczenie z czterema stołami. Jednocześnie może przy nich spotkać się nawet 30 osób. Użytkownicy budynku mogą też korzystać z dużej kuchni, sali konferencyjnej, sali do zajęć ruchowych i warsztatu technicznego. W tym ostatnim gdynianie mogą naprawiać swoje urządzenia.

W Przystani działa również filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Filia działa na parterze. Udało się tam stworzyć miejsca do pracy indywidualnej i z komputerami. W bibliotece wydzielono też przestrzeń na warsztaty i dla młodszych czytelników. W wolnej chwili można tutaj pograć w gry planszowe lub na nowoczesnej konsoli.

Przystań Gdynia to sieć centrów sąsiedzkich tworzonych i prowadzonych we współpracy z mieszkańcami. To miejsca rozwijania pasji, poszerzania zainteresowań, nawiązywania nowych relacji i zacieśniania więzi, a także międzypokoleniowej integracji. Każdy chętny może poprowadzić zajęcia, wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez sąsiadów lub po prostu wpaść na kawę, lub herbatę.

Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera rozpędu. Wtedy to zaczęła się bowiem organizacja pierwszej placówki z sieci, Przystani Chylońska 237 w Cisowej, a zaraz po niej  kolejnych – Lipowej 15 na Wielkim Kacku, Śmidowicza 49 w Oksywiu, i teraz Opata Hackiego 33 w Chyloni.  W kolejnych latach planowane jest także otwarcie Przystani Widna 2A na Witominie.

Przystanie Opata Hackiego 33, Widna 2A oraz Śmidowicza 49 zostały zaprojektowane w ramach realizacji zadań Gdyńskiego Programu Rewitalizacji, finansowanego z programów europejskich, Urzędu Marszałkowskiego województwa Pomorskiego oraz budżetu Miasta Gdynia.

źródło: UM Gdynia

fot. Ilona Budzbon / Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni