Przystanek tramwajowy z drukarki 3D zaprojektowali projektanci studio So Concrete. Konstrukcja stanęła przy przystanku Výstaviště w Pradze w Czechach.
Studio So Concrete ma doświadczenie w konstruowaniu nietypowych form jednak pierwszy raz stworzyli produkt z kategorii mebli miejskich. Przystanek tramwajowy z drukarki 3D został zaprojektowany w taki sposób, aby do jego produkcji wykorzystać mniej materiałów niż w przypadku tradycyjnego budownictwa wiat. W porównaniu z konwencjonalnymi technologiami, takie rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić niemal 60 proc. materiałów.
W sumie przystanek składa się z zadaszenia, ławki oraz tablicy informacyjnej. To kompleksowy projekt, który może być powielany w innych częściach miasta. Lokalizacja pierwszego przystanku z drukarki 3D nie jest jednak dziełem przypadku – dzielnica Praga 7, w której ustawiono przystanek ulega intensywnemu rozwoju, działa tu wiele instytucji artystycznych i kulturalnych.
Projektując przystanek Záviš Unzeitig ze studio So Concrete inspirował się naturą – kształt żeber i słupów ma wpłynąć na wytrzymałość całej konstrukcji. W toku badań udało się tak uszczuplić konstrukcję, by mimo ażurowej formy charakteryzowała się podobnymi parametrami co płyta z litego betonu – wiata jest równie wytrzymała.
Obiekt wykonano z betonu UHCP. Jego poszczególne elementy musiały powstawać osobno. Dach i ławkę wyprodukowano przy użyciu zrobotyzowanego druku 3D, jednak wzmocnienie z włókien stalowych wykorzystano tylko w przypadku dachu. Pozwoliło to zaoszczędzić niemal 60 proc. materiałów. Kolejnym atutem takiego budowania przystanków jest możliwość wykonania skomplikowanych kształtów bez sięgania po tradycyjne szalunki.
fot. Tomáš Hejzlar, www.tomashejzlar.cz
Czytaj też: Czechy | Meble miejskie | Komunikacja miejska | Praga | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie