Ptaki będą sprzątać Szwecję. Za przyniesione śmieci dostaną żywność!

Ptaki będą sprzątać Szwecję za sprawą startupu Corvid Cleaning. Inicjatorzy projektu postanowili wykorzystać inteligencję ptaków z rodzin wronowatych i krukowatych. Te ponadprzeciętne ptaki od lat badane są pod kątem ich zdolności intelektualnych. Ostatnie badania pokazują, że te niezwykłe zwierzęta mogą zostać wykorzytane przez człowieka do pracy. 

Corvid Cleaning zapowiada, że ptaki będą sprzątać Szwecję początkowo z niedopałków papierosów i drobnych śmieci takich jak papierki. Docelowo ptaki mają zostać nauczone rozpoznawania różnych rodzajów śmieci, a następnie segregowania ich poprzez wrzucania do odpowiednich pojemników. Ptaki w zamian za przyniesione śmieci otrzymają żywność w postaci ziarna lub innych ptasich przysmaków.

“To są dzikie ptaki i biorą w tym udział dobrowolnie” – podkreśla założyciel startupu Christian Günther-Hanssen, cytowany przez „The Guardian”.

Co ciekawe, inicjatorzy akcji zaueważają, że ptaki, które dobrowolnie wzięły udział w ich badaniu bardzo szybko zrozumiały sposób działania tego nietuzinkowego “biznesu”. Mało tego, ptaki po czasie zaczęły “handlować i stawiać warunki”, zauważając, że mogą wymagać od człowieka większych porcji w zamian za śmieci. Zdaniem Corvid Cleaning to zaskakujące odkrycie, które pokazuje, że wrony mogą rozumieć wartość swojej pracy.

Autorzy projektu zwracają uwagę, że wrony na chwilę obecną “podniosły” stawkę za swoje usługi do 20 ore za niedopałek, przy czym w przeliczeniu człowiek wymaga za to samo działanie 80 ore.

Szacuje się, że w Szwecji co roku na ulicach ląduje około miliarda niedopałków i stanowią one 62 procent wszystkich ulicznych śmieci. Koszty sprzątania są spore – miasto Södertälje niedaleko Sztokholmu wydaje co roku 20 milionów koron na oczyszczanie ulic ze śmieci. W tym mieście powstał startup Corvid Cleaning, który chce skorzystać z inteligencji wronowatych.

Jak wskazują badacze w kontekście współpracy międzygatunkowej najlepiej zapowiada się wrona brodata. Ten endemiczny gatunek pochodzący z Nowej Kaledonii znany jest z używania narzędzi oraz umiejętności przekazywania nowo zdobytej wiedzy w obrębie własnej grupy. Wrony te dorównują naczelnym w tym zakresie, a naukowcy są zdania, że ich umiejętności wykorzystywania narzędzi i rozumowania są na poziomie przeciętnego siedmioletniego człowieka. Jedyny ewentualny problem z wykorzystaniem wrony brodatej w Szwecji jest taki, że byłaby tam gatunkiem inwazyjnym.

Warto dodać, że podobny projekt został już wdrożony w Danii kilka lat temu, o czym pisaliśmy tutaj: https://www.whitemad.pl/szkolone-wrony-beda-czyscic-miasta-dania-zaczyna-rewolucj/ 

Czytaj też: Szwecja | Ekologia | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie  | CiekawostkiPtaki będą sprzątać Szwecję


źródło: rp.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły