Ptasie stołówki. Gdańsk postawi w parkach karmniki dla ptaków!

Drewniane z dwuspadowym daszkiem i specjalnym dozownikiem do pokarmu. Ptasie stołówki, czyli klasyczne karmniki – zamontowane zostaną do końca przyszłego tygodnia w dziesięciu lokalizacjach na terenie Gdańska. Staną w miejscach gdzie występują największe siedliska ptaków.

Rozmieszczenie karmników zaplanowane zostało w miejscach, gdzie znajdują się starsze często dziuplaste drzewostany oraz tam, gdzie w latach ubiegłych zawiesiliśmy budki lęgowe dla ptaków. Wyjątkiem jest park przy ul. Chirona w Osowie, który otoczony jest zabudową jednorodzinną wraz z przynależnymi do posesji ogrodami. Ogrody stanowią świetne miejsce dla bytowania oraz gniazdowania wielu gatunków ptaków, które z pewnością chętnie będą się stołowały w położonym po sąsiedzku parku.

Wykaz miejsc, gdzie zamontowane zostaną karmniki:

– Park Oliwski;
– Park Oruński;
– Park w Jasieniu;
– Park Przymorze
– Park w Królewskiej Dolinie;
– Park Jelitkowski;
– Park Zielonym;
– Park Chirona;
– na zieleńcu przy ul. Michałowskiego;
– w rejonie Jaśkowego Lasu.


Naturalnym pokarmem zimujących u nas ptaków są jaja owadów, ukryte w załomkach kory drzew i krzewów, chrząszcze i poczwarki motyli śpiące wśród opadłych liści, a także nasiona – ulubione danie dzwońców, czyżyków i szczygłów. Przysmakiem wielu ptaków są także pąki drzew i krzewów. Gdy jednak spadnie śnieg, naturalny pokarm staje się trudno dostępny.

Wówczas z pomocą przychodzą gotowe mieszanki ziaren, które zbliżone są do pokarmu wybieranego przez ptaki, gdy żywią się same. W karmnikach będziemy umieszczać mieszankę ziaren takich jak: mozga kanaryjska, proso żółte, proso czerwone, proso białe, rzepak czarny, owies obłuszczony, rzepik, słonecznik czarny, siemię lniane, dzikie nasiona, konopie drobne, murzynek, mieszanka traw – pokarm ten zapewni ptakom zróżnicowaną dietę. Ptasie stołówki zaopatrywane będą raz na jakiś czas w karmy tłuszczowe w postaci kul lub bloków.

Karmniki dedykowane są głównie dla gatunków takich jak: wróbel, mazurek, dzięcioł duży, bogatka, modraszka, sosnówka, sikora uboga, czarnogłówka, kowalik, dzwoniec, gil, grubodziób, czyż, jer, zięba, trznadel, szczygieł, kos, kwiczoł, rudzik, kawka, sroka, sójka, wrona, sierpówka, grzywacz, szpak.

W sezonie zimowym ziarno w karmnikach będzie uzupełniane na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości w parkach i zieleńcach. Taka kontrola w zależności od lokalizacji jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu.

Czytaj też: Zieleń | Budki lęgowe  | Zwierzęta | Gdańsk | Ekologia

 

źródło: www.gzdiz.gda.pl
zdjęcia: Karol Stańczak/GZDiZ / www.gzdiz.gda.pl