Punkt widokowy na szczycie Małego Špičáku

Punkt widokowy na szczycie Małego Špičáku.

Punkt widokowy na szczycie Małego Špičáku, nazwany Lookout Spike, zaprojektowali architekci Jan Vondrák i Jan Mach z czeskiej pracowni Mjölk Architekti. Niewielki taras widokowy powstał w miejscu dawnego toru bobslejowego i to właśnie do tej dawnej atrakcji turystycznej nawiązuje w swoim kształcie ten nietuzinkowy obiekt. 

Punkt widokowy na szczycie Małego Špičáku oferuje widok dół doliny zbiegu rzek Desná i Kamenice. Dawniej rozpoczynał się tu tor bobslejowy Tanvald, który b ważnym punktem aktywności sportowej. Pozostałości toru bobslejowego stały się fundamentem i inspiracją dla stworzenia punktów widokowych.

” pewnym sensie Špička jest również hołdem dla regionalnych bohaterów ubranych w obcisłe kombinezony, którzy bez lęku pokonywali strome zakręty swoich lśniących saniach bobslejowych, aby skrócić każdą sekundę.” – tłumaczą architekci


Celem projektu było stworzenie małej, ale wyróżniającej się architektury. Obiekt miał być w swoim kształcie, jak i odbiorze, delikatny i subtelny. Architekci chcieli, by punkt widokowy na szczycie Małego Špičáku przypominał kroplę rosy, która osiadła na skale. Punkt widokowy ma trzy cienkie stalowe nogi i błyszczący, lustrzany “brzuch” odbijający granit, drzewa, ludzi i niebo. Z tarasu widokowego, na który można dostać się po drabinie, roztacza się widok na Tanvald i okoliczne góry.

“Lookout Spike jest częścią serii pięciu punktów widokowych, które ukończyliśmy w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zakończyła się dekada naszych badań nad budownictwem zewnętrznym, jednym z obszarów zainteresowań naszego studia. Różnorodność koncepcji wynika z odmiennego podejścia do każdego miejsca, dzięki czemu seria staje się wizytówką form architektonicznych, zawsze opartą na dokładnej analizie miejsca i tła każdego projektu.” – mówią architekci z pracowni Mjölk Architekti

źródło: Mjölk Architekti (www.mjolk.cz) / zdjęcia: BoysPlayNice  (www.boysplaynice.com)

Czytaj też: Architektura | Historia | Czechy | Ciekawostki | Szkło | Las | Meble miejskie