Punkt widokowy w górach może być skromny i ładny. Tak robią to Czesi

Punkt widokowy zbudowany został w miejscowości Rokytnice nad Jizerou, zaledwie trzy kilometry od Szklarskiej Poręby. Jego projekt wykonali architekci z biura Mjölk architekti.

Miejscowi nazywają ją Górą Stráž lub Strážník. Wyniesione miejsce przed wiekami służyło jako punkt do świetlnej komunikacji – w przypadku zagrożenia miejscowi rozpalali ogień ostrzegając innych przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Dziś nie ma już potrzeby wysyłania sygnałów dymnych, dlatego miejsce z powodzeniem może służyć jako turystyczna atrakcja.

Punkt widokowy powstał w ramach projektu rozpoczętego w 2014 roku. Architekci zaczęli wtedy projektować małe punkty widokowe w regionie. Pierwotnie miejskie władze chciały zbudować klasyczną więżę widokową, jednak architekci przekonali ich do zmiany pomysłu.

Zespół Mjölk architekti zaprojektował minimalistyczną konstrukcję, którą ozdobiono postaciami z herbu miasta. Punkt wydikowy zbudowano ze stali i drewna i powstał w miejscu, do którego można się dostać wyłącznie pieszo. Architekci musieli uwzględnić te ograniczenia i poszczególne elementy zaprojektowali w taki sposób, aby mogły zostać przeniesione na docelowe miejsce przez ludzi. Wszystkie narzędzia budowlane musiały być na tyle kompaktowe, aby również mogły zostać przetransportowane na miejsce ścieżką spacerową.


Konstrukcja stalowa jest mocowana w skałach za pomocą specjalnych kotew w otworach wierconych o głębokości dochodzącej do ośmiu metrów. Całość zdobi okładzina dębowa, która kolorystycznie zespala obiekt z otoczeniem. Ramy poręczy wykonane zostały ze stali malowanej na czarno, a siatka zabezpieczająca wykonana została ze stali nierdzewnej.

Inny punkt widokowy zbudowany w ramach akcji opisywaliśmy TUTAJ.

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

projekt: Mjölk architekti

Czytaj też: Podróże | Czechy | Ciekawostki | MinimalizmwhiteMAD na Instagramie