Putin znika z muzeum figur woskowych. “Jego miejsce zajmie Zełenski”

Muzeum figur woskowych Grévin, które znajduje się w Paryżu, usunęło figurę Władimira Putina w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę i po tym. Co więcej – pracownicy muzeum zaprotestowali, wskazując, że nie zamierzają poprawiać wyglądu figury i czesać włosów agresora. Na domiar złego (choć w tym kontekście, raczej dobrego) na kilka godzin przed usunięciem figury jeden z turystów zaatakował figurę niszcząc jej fragment twarzy. 

Figura, która powstała w 2000 r., została do odwołania przeniesiona do magazynu, a muzeum rozważa zastąpienie jej pomnikiem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


“Dzisiaj nie jest już możliwe przedstawienie takiej postaci jak on… Po raz pierwszy w historii muzeum wycofujemy pomnik z powodu trwających obecnie wydarzeń, które bez wątpienia przejdą do historii. Być może prezydent Zełenski zajmie jego miejsce… Stał się bohaterem za to, że stawia opór i nie uciekł ze swojego kraju. Mógłby doskonale zająć miejsce wśród wielkich ludzi historii i współczesności.” – powiedział radiu France Bleu dyrektor muzeum.

Warto dodać, że figura Putina nie cieszyła się szacunkiem wśród gości. W 2014 r., po aneksji Krymu przez Rosję, demonstrant z napisem “Zabić Putina” dźgnął woskowy posąg Putina i rozbił mu czaszkę.

Od kilku dni nasza redakcja solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu wojny rozpętanej przez Rosję. Publikujemy treści wspierające Ukrainki i Ukraińców. Informujemy o ich twórczości, talentach, osiągnięciach i wsparciu płynącym z całego świata. Pełną listę artykułów wspierających Ukrainę w tych trudnych chwilach znajdziecie pod tagiem #SolidaritywithUkraine

Czytaj też: Paryż | Ukraina  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie  | #SolidaritywithUkraine

źródło: https://www.grevin-paris.com/en