Radni uchwalili Zieloną politykę Gdańska. W mieście będzie więcej drzew!

Zielona polityka Gdańska to dokument, który określa zasady postępowania z zielenią na terenie miasta. Uchwała zakłada zwiększenie ilości drzew i określa liczbę nasadzeń zastępczych.

Przepisy przygotował zespół urzędników Wydziału Środowiska, któremu przewodził Piotr Borawski, zastępca prezydenta do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Zielona polityka Gdańska zakłada zwiększenie liczby nasadzeń zastępczych. Przedsiębiorcy, którzy będą inwestować w mieście będą mogli skorzystać z prostszych przepisów – łatwiejsze będzie tworzenie kompleksowej dokumentacji przyrodniczej. Do wszystkich wniosków o usunięcie zieleni w związku z realizowaną inwestycją wymagane będzie przygotowanie dokumentacji przyrodniczej. Będzie ona zawierać inwentaryzację przyrodniczą i operat dendrologiczny. O liczbie nasadzeń zastępczych będą decydowały różne kryteria, takie jak przepisy wynikające z ustawy, obwód drzew, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przyczyny usunięcia, stan sanitarny usuwanych drzewa, a także gatunki drzew do nasadzeń.


Pojawią się też tak zwane modyfikatory, które mogą wpłynąć na większą lub mniejszą liczbę nasadzeń zastępczych. Na zwiększenie liczby drzew zastępczych mogą wpłynąć zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym powodem dla zwiększenia liczby nasadzeń zastępczych jest sytuacja, kiedy wycinane drzewa znajdować się będą w obrębie Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie. Jeśli drzewa na terenie inwestycji będą w kiepskim stanie lub schorowane to liczba nasadzeń zastępczych może być mniejsza. Podobnie w przypadku jeśli przyczyną wycinki jest kwestia bezpieczeństwa, kolizja lotnicza lub gdy drzewo usuwane jest z terenów Rodzinnych Ogródków Działkowych i przemysłowych.

Radni określili też, że nowe nasadzenia powinny obejmować rodzime gatunki drzew. Sadzenie obcych gatunków będzie zakazane.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Gdańsk | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

Zielona polityka Gdańska

źródło: UM Gdańsk

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły