Ratusz Oruński w Gdańsku

Ratusz Oruński w Gdańsku po remoncie. Został zbudowany w 1867 roku!

Ratusz Oruński, jest kolejnym, zabytkowym XIX-wiecznym obiektem w Gdańsku, który odzyskał dawny blask. Wśród odnowionych w ostatnich latach znajdujemy takie perełki jak na przykład Wozownię na terenie Hevelianum, budynki przy ul. Lastadia czy nie tak dawno otwarty Dom Zdrojowy w Brzeźnie, o którym przeczytacie klikając TUTAJ. 

Ten ceglany budynek przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 r. Do końca II wojny światowej był siedzibą m.in. lokalnego magistratu. W latach 30. XX wieku funkcjonował tu także Ośrodek Pomocy Bezrobotnym, Urząd ds. Młodzieży, Urząd Stanu Cywilnego i policja kryminalna. W 1940 roku stacjonował tu Luftschutz Reviergruppe 6 – oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą. Przez wiele lat, do 2010 r., funkcjonował tu komisariat policji. Po tym, jak funkcjonariusze przeprowadzili się na ul. Platynową, budynek stał pusty.

W trakcie przeprowadzonych przed kilku laty konsultacji społecznych poprzedzających działania rewitalizacyjne w dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce, mieszkańcy wskazali ten budynek jako miejsce, w które warto zainwestować, i który powinien służyć lokalnej społeczności. Jako, że obiekt należał do Skarbu Państwa, Miasto Gdańsk musiało go odkupić. Stało się to w 2016 r.Koszt prac, które uzyskały wsparcie z Funduszy Unii Europejskiej, wyniósł 6,5 mln zł. Zmienia się też funkcja budynku – teraz prowadzone tu będą różne działania społeczne na rzecz mieszkańców przez aktywistów z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, znajdzie tu też swoją siedzibę biblioteka oraz rady dzielnicy.

Efekty tych prac zobaczyć można na naszym filmie z drona. Obiekt ten z pewnością będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części miasta, a jego sąsiedztwo – takie jak pobliski plac, Kawiarnia Kuźnia czy Oruński Park – stanie się jeszcze bardziej popularne.

Krótka uroczystość oficjalnego otwarcia Ratusza Oruńskiego zaplanowana jest na sobotę, 5 lutego, o godz. 17. Będzie miała ona ze względu na pandemię charakter kameralny. Jednak dla wszystkich, którzy interesują się historią tego budynku, a chcieliby na własne oczy zobaczyć jaką przeszedł przemianę przygotowano bogaty program Dni Otwartych. Pełen harmonogram planowanych wydarzeń znajdziecie na oficjalnej stronie miasta Gdańsk lub klikając TUTAJ.

Ratusz Oruński po remoncie został również uwieczniony w obiektywie drona. Film możecie obejrzeć na vimeo, klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Gdańsk | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://www.gdansk.pl/