Szczecinolog, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ratusz w Koszalinie: modernistyczna ikona miasta

Ratusz w Koszalinie, siedziba władz miejskich, jest budynkiem o bogatej historii, która sięga początków XIV wieku. Obecny obiekt, wzniesiony w 1962 roku, stanowi szóstą z kolei wersję ratusza i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów modernistycznej architektury w regionie.

Pierwszy ratusz w Koszalinie powstał prawdopodobnie około 1308 roku, krótko po zakończeniu budowy murów miejskich. Niestety, nie zachowały się żadne informacje na temat jego wyglądu, a sam budynek spłonął w wielkim pożarze w 1504 roku. Dopiero w 1609 roku na jego miejscu wzniesiono nowy ratusz, który przez wiele lat pełnił nie tylko funkcję administracyjną, ale i społeczną. Znajdowała się tam sala posiedzeń rady miasta, gospoda w piwnicach, a otoczenie budynku pełne było kramów piekarzy i jatek rzeźniczych. Napis nad wejściem przypominał rajcom, aby pozostawili swoje prywatne namiętności i kierowali się jedynie dobrem miasta.

Rynek ze Starym Ratuszem w latach 20. XX w. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg


Kolejny wielki pożar, który wybuchł w 1718 roku, doszczętnie zniszczył ratusz. W trakcie odbudowy miasta w 1720 roku postawiono nowy obiekt, tym razem w zachodniej części rynku. Był to imponujący budynek ozdobiony herbem Koszalina, ale jego słaba konstrukcja zmusiła władze do rozbiórki nieco ponad sto lat później. W 1827 roku, zaledwie kilka miesięcy po rozbiórce poprzedniego ratusza, rozpoczęto budowę nowego obiektu, który również stał w zachodniej części rynku. Był to pierwszy ratusz, którego wygląd został utrwalony na licznych fotografiach. Niestety, podczas ofensywy Armii Czerwonej w marcu 1945 roku, budynek został niemal całkowicie zniszczony, wraz z niemal całą zabudową Starego Miasta.

Stary Ratusz, rok 1903. Źródło: Deutsche Fotothek www.deutschefotothek.de
Ratusz w Koszalinie
Lata powojenne, zniszczony rynek. Źródło: „Koszalin”, Wydawnictwo Poznańskie 1970

Fragment rynku w pierwszych dekadach XX w. i współcześnie. Fot. Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu i Google Maps

Po wojnie władze miasta tymczasowo przeniosły swoją siedzibę do kilku budynków rozsianych po mieście, co generowało duże problemy zarówno dla urzędników, jak i dla mieszkańców. Decyzja o budowie nowego ratusza w Koszalinie zapadła na szczeblu centralnym w Urzędzie Rady Ministrów. Budowa trwała od 1960 do 1962 roku, a projekt przygotował architekt Władysław Michałowski ze Szczecina. Prace budowlane prowadził Andrzej Boniek.

Szczecinolog, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Obecny ratusz, wzniesiony w północnej pierzei rynku na miejscu zniszczonych kamienic, jest nowoczesnym budynkiem z wysuniętym ryzalitem, mieszczącym komunikację pionową. Umieszczono na nim charakterystyczny zegar otoczony metaloplastyką. Na szczycie wieży zegarowej znajduje się glorieta z masztem flagowym. Budynek wieńczy ażurowy fryz, który dodaje konstrukcji lekkości i oryginalności. Ratusz od samego początku stał się wizytówką nowoczesnego Koszalina i symbolem powojennej odbudowy miasta.

Źródło: rowery.wzp.pl, cikit.koszalin.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | CiekawostkiHistoria | Miasto | Modernizm | whiteMAD na Instagramie