Ratusz, za nim kościół św. Mikołaja. Fot. © Raimond Spekking

Ratusz w Stralsundzie – jeden z ważniejszych zabytków gotyku ceglanego w Europie

Ratusz w Stralsundzie (niem. Stralsunder Rathaus) to jeden z najważniejszych zabytków portowego miasta położonego na północy Niemiec w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Gmach usytuowany jest przy południowej pierzei Starego Rynku obok kościoła św. Mikołaja. Wzniesiony w XIV w. ratusz jest świadectwem dawnej potęgi mieszczańskiej, kiedy to Stralsund należał do najważniejszych portów wchodzących w skład Związku Hanzeatyckiego i jednym z ważniejszych przykładów gotyku ceglanego w Europie.

Pierwsze wzmianki o ratuszu pochodzą z połowy XIII w. Prawa miejskie Stralsund otrzymał w 1234 r. W 1250 r. rozpoczęto prace nad siedzibą rady miejskiej, której budowa trwała etapami ponad sto lat. Około 1400 r. powstała monumentalna i charakterystyczna elewacja od strony rynku, która dziś stanowi jeden z symboli miasta. W 1680 r. pożar uszkodził znaczną część ratusza.

Ratusz w Stralsundzie w 1842r., litografia Heinricha Wilhelma Teichgräbera – http://digital.ub.uni-duesseldorf.de/ihd/content/titleinfo/4011804

Na wiek XVIII przypadają przebudowy obiektu, podczas których elewację od strony ulicy Ossenreverstraße ozdobiono barokowym portalem. W latach 1881–82 architekt miejski Ernst von Haselberg odrestaurował reprezentacyjną fasadę główną, ponadto w ramach regotycyzacji gmachu m.in. usunął barokowe stiuki. W latach 30. XX w. prowadzono kolejne prace konserwacyjne i modernizacyjne. Bombardowania miasta z czasów II wojny światowej szczęśliwie ominęły zabytkowy ratusz. Na początku lat 80. rozpoczęto nowe prace renowacyjne. Odrestaurowano cenne elementy wystroju wnętrz, przeprowadzono częściowy remont galerii, a na początku lat 90. całość pokryto stałym, szklanym dachem.

Ratusz i zabudowa rynku. Fot. Tilman2007, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ratusz w Stralsundzie
Galeria w środku ratusza. Fot. Martin Kraft // photo.martinkraft.com, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dwukondygnacyjny gmach składa się z czterech skrzydeł. Wewnątrz znajduje się niewielki prostokątny dziedziniec. W podziemiach ratusza zachowały się sklepione piwnice, powyżej zaś na parterze, pełniącym funkcje handlowe, mieściło się ok. 40 sklepów. Pierwsze piętro było zajmowane przez władze miasta, po stronie północnej znajdowało się najważniejsze pomieszczenie w ratuszu – sala rady miejskiej, obecnie znana jako Löwen Halle. Powyżej znajdowało się zaplecze, podobną funkcję pełniły strychy nakryte dwuspadowymi dachami.

Ratusz w Stralsundzie
Widok budynku od tyłu. Fot. Klugschnacker, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Reprezentacyjna fasada północna znana jako Schaufassade składa się z sześciu osi powtarzających ten sam schemat architektoniczny. Umieszczono na niej herby sześciu miast hanzeatyckich – Rostocku, Greifswaldu, Lubeki, Hamburga, Wismaru oraz Stralsundu. Powyżej znajdują się rozety zdobione ceramicznym maswerkiem i trójkątne szczyty. Elewacja każdej z kondygnacji została inaczej ukształtowana. Na parterze znajdują się arkadowe podcienia.

Ratusz w Stralsundzie
Elewacja północna ratusza. Fot. © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Po politycznym przełomie w 1989 roku, Stralsund stał się wzorem wśród tzw. „nowych landów”, jeśli chodzi o wspieranie budownictwa i ochrony zabytków w mieście. Historyczne centrum wraz z portem zostało gruntownie odrestaurowane z pomocą programu rządowego, a koncepcja zabudowy mieszkalnej w mieście została zmodyfikowana.

Od 2002 roku stralsundzkie Stare Miasto, wraz ze Starym Miastem Wismaru znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO z tytułem: Historyczne Stare Miasta Stralsundu i Wismaru.

Źródło: stralsund.de, eurob.org

Czytaj też: Niemcy | Ciekawostki | Historia | Miasto | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej