Głęboka czerń. RE: NERO HOUSE nowy projekt REFORM Architekt

Czy czerń może być… jeszcze czarniejsza? Zdecydowanie tak! W najnowszym projekcie architekta Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt to właśnie głęboka czerń odgrywa główną rolę. Tu nie było miejsca na ustępstwa – wśród tylu odcieni architekt wybrał taką, która nie pozostawia pola do dyskusji. Stworzył wyrafinowaną formę domu, gdzie jest wiele brył, ale jedna funkcja. Poznajcie RE: NERO HOUSE.

Czarny mat – czarny półmat – czarny połysk
Skąd ten pomysł? Inwestorzy są mocno osadzeni w tej stylistyce. Widać to zwłaszcza w ich garderobie. Marcin Tomaszewski wychodzi z założenia, że wszystko musi do siebie pasować i wszystko musi być ze sobą spójne. Projektując dom – tworzy formę, która jest odpowiedzią na potrzeby, styl życia i to, co lubią jego Klienci. Jak sam mówi „projekt musi nawiązywać do charakteru inwestora”.

Trzeba przyznać, że czarne budynki są rzadkością. Z czego to wynika?
„Wszystko jest związane z tym, jak dany budynek jest odbieramy. Co widzimy, kiedy na niego patrzymy. W przypadku tych czarnych – nie czuć w nich tak bardzo głębi, jak i wklęśniętych oraz wypukłych elementów. Bardzo często wychodzą płasko, pomimo skomplikowanie formy, kształtów, czy samej faktury” – mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Tomaszewski sam jest wierny czerni, ale też lubi wywoływać efekt „wow”. Chciał, żeby takie odczucia towarzyszyły każdemu, kto spojrzy na RE: NERO HOUSE, dlatego w fasadzie wykorzystał stalowe elementy imitujące kształt marmuru. Jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla czarnych obiektów. Dzięki temu rozwiązaniu powstał budynek, który jest odważny, nowoczesny i elegancki.


Bryła podzielona na funkcje
RE: NERO HOUSE to dom o powierzchni 800 m². Bryła została podzielona na poszczególne funkcje, dzięki temu każda część domu ma odpowiednio przypisaną strefę. Co ważne, utrzymana jest spójność architektoniczna.

Trzeba przyznać, że od frontu dom prezentuje się niezwykle okazale. Samo wejście główne zostało zaakcentowane przeszkleniami i prostą formą w kształcie odwróconej litery „L”. Budynek jest „rozrzeźbiony”, ale kompletnie tego nie czuć. 

Od strony ogrodu natomiast widzimy dużo przeszkleń, w tym okazały taras oraz otaczające go liczne sadzawki. To jest coś, co również wyróżnia projekty Marcina Tomaszewskiego. Możemy być pewni, że z każdej strony dom będzie dla nas zaskoczeniem. Nie jest to jednak nigdy „przerysowane”. O ile przód domu przypomina monumentalną rzeźbę, o tyle tył jest już spokojniejszą formą.

„To co aktualnie projektuje zawsze musi być „jakieś” i bardzo moje. Lubię te mocne reakcje na samym początku, kiedy pokazuje projekt inwestorowi. A jeśli dodatkowo mogę zrobić najbardziej czarną z możliwych fasad – to jest to dla mnie ogromna satysfakcja, ale również pole do eksperymentu. Tak jak wspomniałem wcześniej – czarne bryły są trudniejsze w odbiorze. Dla mnie to ogromne wyzwanie. RE: NERO HOUSE był dla mnie takim osobistym wyzwaniem” – mówi architekt.

Realizacja RE: NERO HOUSE przewidziana jest na 2022 rok.

O architektach:
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.  Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award.  

Więcej projektów i realizacji od Refom Architekt znajdziecie TUTAJ: 
Joshua Tree House. Dom pod Łodzią od pracowni REFORM 
REFORM ARCHITEKT podwójnie nagrodzony w konkursie European Property Awards 2020-2021!
– Dom na planie trapezu. Oto TRIANGLE HOUSE projektu REFORM Architekt
Największy salon motocyklowy w Europie projektu REFORM Architekt
Zbudowali go nad jeziorem. Dom od pracowni REFORM Marcina Tomaszewskiego
Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi. Powstanie tu butikowy biurowiec! 
Dom wbity w teren. Zaprojektował go Marcin Tomaszewski! 
Nowoczesne żelazko w Łodzi. Nowy apartamentowiec nieopodal Piotrkowskiej! 
Domek typu Brda w nowoczesnym stylu. Zaprojektował go Marcin Tomaszewski
Przebudowa willi z kolumnami. Architekt zmienił ją w nowoczesny dom
Długi dom w Łodzi. Architekt zaprojektował go tak, by uniknąć wycinki drzew
Nowoczesny dom w Beskidach. Oto RE: BIAS House od Marcina Tomaszewskiego

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ciekawostki

źródło: REFORM Architekt

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły