Recyklomaty stanęły w Warszawie. Wymienisz butelki na bilety do kina, teatru lub kawę

W piątek oficjalnie zaprezentowano recyklomaty. To urządzenia, do których można wrzucić puste butelki i puszki. W zamian użytkownicy dostaną ECO-punkty, które mogą wymienić na zniżki do kina, teatru lub na kawę za pomocą specjalnej aplikacji.

Recyklomaty stanęły na pl. Bankowym oraz ul. Ząbkowskiej. W ten sposób miasto chce zachęcać warszawianki i warszawiaków do odzysku surowcowego. 

Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii. Podczas codziennych obowiązków nie każdy ma czas, by zastanawiać się nad ochroną środowiska. Zniżki do kawiarni, teatru czy kina są nie tylko nagrodą, ale również ważnym przypomnieniem, że warto segregować odpady i chronić naszą planetę. Im więcej osób przyswoi ten pozytywny nawyk, tym mniej będziemy negatywnie oddziaływać na przyrodę i klimat – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Do recyklomatów można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Dwa pierwsze recyklomaty to tylko namiastka. W sumie w Warszawie ma się ich pojawić dziesięć. Stolica otrzymała urządzenia od firmy Coca-Cola oraz Fundacji Nasza Ziemia. Jak to działa? Podchodząc do urządzenia wystarczy włączyć aplikację „ETS Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę. System jest ekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart.

W ramach współpracy z m.st. Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia, Coca-Cola przekaże łącznie 10 nowoczesnych recyklomatów wraz z Systemem Informatycznym firmy EcoTech System.

Segregacja odpadów nie zabiera dużo czasu, nie jest trudna, wymaga tylko chwili uwagi. Dzięki takim prostym gestom możemy przywrócić wartość zużytym rzeczom. W ten sposób chronimy naszą planetę przed bezmyślnym zaśmiecaniem. Przyklaskujemy tej akcji i liczymy na jej pozytywny odbiór przez mieszkańców – mówi Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Do inicjatywy dołączyli partnerzy, którym także zależy na edukowaniu i zachęcaniu mieszkańców do segregacji odpadów. Warszawianki i warszawiacy, zbierający ECO-punkty, mogą wybrać benefity z szerokiego pakietu: rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol.  Aplikacja, służącą do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android oraz iOS.

fot. E. Lach, źródło: UM Warszawa