Dorotea Cimino

Ręcznie robiona biżuteria z Sycylii. Powstaje w samym sercu pięknego Cefalù!

Cefalù to jedno z najbardziej urokliwych sycylijskich miasteczek. W samym jego sercu działa pracownia artystyczna lokalnej artystki. Dorotea Cimino tworzy w niej barwną biżuterię inspirowaną naturą i sztuką Sycylii. Prezentuje się naprawdę wyjątkowo!

Via Bagni Cicerone 7 to adres, przy którym mieści się pracownia lokalnej artystki. Znajduje się ona tuż obok słynnej plaży w Cefalú i najważniejszych zabytków miejscowości, w tym katedry wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic więc dziwnego, że Dorotea Cimino inspiruje się swoją rodzinną miejscowością i ukochaną wyspą we własnej twórczości. Wśród jej małych dzieł sztuki można znaleźć sycylijskie cytryny i opuncje, motywy z typowych sycylijskich wózków “carretto” i płytek ceramicznych czy nawet odniesienia do lokalnych produktów takich jak słodycze takie jak słynne cannolli czy cassaty.

Widok na historyczne centrum Cefalu, fot. Wikimedia Commons

Szukając własnego stylu zaczęłam od malowania niewielkich obrazów, eksperymentując z różnymi technikami i materiałami. To zawiodło mnie do tworzenia kolorowej biżuterii, za sprawą której chcę przybliżyć Sycylię nie tylko osobom z innych części Włoch, ale także Europy i świata – mówi w rozmowie z whiteMAD Dorotea Cimino. Jak dodaje, sama pochodzi z artystycznej rodziny, gdyż jej rodzice także zajmowali się malarstwem i sztuką. W ich ślady poszła wraz z siostrą i jak mówi, właśnie rodzicom zawdzięcza umiejętność ukazywania lokalnej przyrody i bogatego dziedzictwa kulturalnego Sycylii w tworzonej przez nią biżuterii.

Dorotea Cimino

Sam proces twórczy zaczyna się od narysowania projektu na kartce papieru. Wtedy też artystka decyduje o kolorze i stylistyce. – Później przedmioty są własnoręcznie wykonywane z gliny polimerowej, czyli materiału bardzo podobnego do ceramiki, ale o wiele bardziej wytrzymałego. Starannie nadaję im wybrany kształt. Następnie trafiają do pieca rozgrzanego do temperatury 100 stopni Celsjusza. Kolejny etap to ten, który kocham najbardziej, czyli malowanie – zaznacza artystka.

Kolory są starannie dobierane, tak aby jak najlepiej oddać kolory typowe dla Sycylii i różne ich odcienie. Na końcu nakładany jest lakier, a dodatkowego charakteru nadaje wykorzystanie materiałów takich srebro stal szkło to różne kamienie półszlachetne. Pracownię można odwiedzić planując wakacyjny pobyt w Cefalù. Artystka prowadzi również sklep online, gdzie można zamówić jej produkty z dostawą w całej Europie. Więcej informacji można znaleźć na www.siciliadipinta.it oraz na Instagramie: @siciliadipinta. W tej chwili jest on obserwowany przez ponad 10 tys. miłośników sycylijskiej sztuki z całego świata.

Zobacz również: Ceramika | Biżuteria | Sztuka | Włochy | Podróże

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia dzięki uprzejmości artystki