Ręcznie rzeźbione wazony. Powstały z odzyskanej makulatury! 

Ekologia i recykling to najważniejsze trendy ostatnich lat. Wielu światowej sławy projektantów nieustannie szuka nowych rozwiązań, materiałów i technologii, które jak najmocniej zredukują wpływ na środowisko. Jednym z twórców, który również wpisuje się w ten trend jest Domingos Tótora, który zaprojektował ekologiczne, ręcznie rzeźbione wazony dla marki Tacchini Edizioni.

Projekt tych inspirowanych naturą wazonów nazwano Mantiqueira. Ich autor Domingos Tótora chciał stworzyć subtelny element dekoracyjny, który byłby na pograniczu sztuki i dizajnu użytkowego, jednocześnie projektując go tak, by produkt finalny był jak najbardziej ekologiczny.


Domingos Tótora zaproponował wykorzystanie odzyskanego kartonu pochodzącego z makulatury, który następnie zostaje zmieniony w pulpę. Z rozwodnionej, plastycznej pulpy zaczął ręcznie formować pękate formy, które zostały otwarte na szczycie. Po odpowiednim wysuszeniu wazonów pulpa zastyga tworząc szczelną i trwałą strukturę, odporną na wilgoć i wodę wlaną do wazonu. Efekt, który uzyskał jest świetny. Po pierwsze, produkt jest biodegradowalny, a po drugie, dzięki zastosowaniu makulatury jego faktura i wygląd do złudzenia przypominają drewno. Dodatkowo, na etapie suszenia powierzchnia kartonu pokrywa się charakterystycznymi popękaniami, która nadają im naturalnego wylądu.

Zobacz również: Ekologia | Ceramika | Rośliny | Ciekawostki

Ręcznie rzeźbione wazony

źródło: www.tacchini.it