Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Pedro Henrique Arquiteto. Modernistyczny dom zbudowano w miejscowości Esmoriz w Portugalii. Jego forma to nowoczesna interpretacja tradycyjnych rybackich domów zwanych Palheiro.
Domki Palheiro budowane były dla rybaków na początku XIX wieku. To maleńkie chatki wzniesione z pomocą kamienia, w których rybacy mogli żyć tuż przy plaży. Te tradycyjne budynki przez dziesięciolecia wpływały na wizerunek portugalskiego wybrzeża i pozwoliły podkreślić jego malowniczość. Zbudowany w Esmoriz dom jest nowoczesną interpretacją tamtego budownictwa.
Nowoczesny kształt budynku ma na celu promowanie historycznego dziedzictwa regionu i przypomnienie lokalnym społecznościom o istnieniu tych budynków. Architekt sięgając po tradycyjny kształt próbuje nawiązać dialog między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
Skromna forma budynku jest w całości wykonana z betonu. Jej uzupełnieniem jest drewno, które delikatnie zaznacza swoją obecność w elewacjach i totalnie wypełnia wnętrze. To celowy zabieg – z zewnątrz surowy i zimny dom jest inny w środku. Drewno pojawia się również w rytmicznych i podświetlonych pokrywach.
Dostęp do poziomu wejściowego odbywa się poprzez rampę, podniesioną z ziemi, zbudowaną na palach podobnych do przybrzeżnych chodników. W tej samej konstrukcji zaprojektowano platformy, w wyniku czego powstały tarasy, które wydają się być przedłużeniem przestrzeni wewnętrznej. Dzięki temu w budynku zmontowano duże przeszklenia – to przesuwna okna, które kadrują widoki na plażę.
W centralnej części budynku znalazła się klatka schodowa. Schody można ukryć, a kiedy są rozłożone jednym ze stopni jest blat wyspy kuchennej. To oryginalne rozwiązanie.
Budynek ma dwa poziomy. Strefa dzienna została umieszczona na parterze. Składa się z kuchni i salonu. Na tym poziomie jest też główna sypialnia. Wyżej powstała część dla gości, która składa się z drugiej sypialni, toalety i schowka.
fot. Ivo Tavares Studio (www.ivotavares.net)
źródło: Pedro Henrique Arquiteto
Czytaj też: Domek letniskowy | Portugalia | Beton | Modernizm | Brutalizm | whiteMAD na Instagramie