Sopot był jednym z pierwszych polskich miast, które przyjęły uchwałę krajobrazową. Dzięki niej reklamy znikają z Sopotu odsłaniając mury, które przez lata ukryte były pod szpecącymi szyldami. Jak się zmieniło miasto dzięki uchwale krajobrazowej? Sprawdzamy razem z PogromcyReklamozy!
Uchwałę inicjującą rozpoczęcie prac nad uchwałą krajobrazową radni Sopotu przyjęli pod koniec października 2015 r. Gotowy dokument wszedł w życie dopiero w czerwcu 2018 r. Przepisy dawały właścicielom reklam czasową furtkę, kiedy mogli oni dostosować swoje nośniki do nowych wymagań. Właściciele tych reklam, którzy nie skorzystali z tej okazji musieli liczyć się z karami finansowymi. Miasto podało tutaj przykład kary za nielegalną reklamę: 1000 zł za m kw. reklamy za 1 dzień niezgodności reklamy z uchwałą krajobrazową.
Warto zauważyć, że dotychczasowe sukcesy są efektem współpracy między Urzędem Miasta Sopotu a właścicielami nośników reklamowych, wspólnotami mieszkaniowymi oraz właścicielami firm – komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Jednak na tym sprawa się nie kończy. Udało się opanować chaos związany z banerami reklamowymi, jednak teraz urzędnicy chcą uporządkować kwestię bilbordów oraz wielu mniejszych elementów reklamy. Aby już teraz przygotować przedsiębiorców i mieszkańców do zmian miasto przygotowało „Katalog dobrych praktyk dla Sopotu”. To liczący kilkadziesiąt stron dokument, w którym wyjaśniane są procedury dotyczące umieszczania reklam w Sopocie. Katalog w sposób skrócony obrazuje zapisy uchwały krajobrazowej oraz prezentuje ogólne standardy umieszczania reklam w Sopocie. Poruszone są w nim zagadnienia mówiące m.in. o tym, w którym obszarze miasta dozwolone są dane rodzaje reklam. Katalog można pobrać klikając tutaj.
Czytaj też: Polska | Sopot | Metamorfoza | Miasto | Grafika | Identyfikacja wizualna
źródło: PogromcyReklamozy
zdjęcia: Google / PogromcyReklamozy
Miasto Kraków poinformowało, że prace budowlane ruszą wiosną 2023 roku. Premetro w Krakowie budowane będzie…
Zofijówka to budynek, w którym przed laty działał pensjonat. Obiekt został dokładnie odnowiony i znów…
Mieszkanie w kamienicy Żelazko zaprojektowali architekci z pracowni Młodzi Mili Ludzie w składzie: Lech Moczulski, Przemysław…
Kameralna atmosfera, wykwintna kuchnia i wysmakowane otoczenie sprzyjają zacieśnianiu relacji i długim, owocnym rozmowom. Nic…
PZU Park to nazwa nowej siedziby Grupy PZU, która znajduje się w wieżowcu w centrum…
Park Żerański w Warszawie to atrakcyjny teren zielony znajdujący się nad Kanałem Żerańskim. Projekt nowego parku…
Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.
Dowiedz się więcej