Postać, Zdzisław Beksiński, 1978 r. - Rekordowa cena za obraz Beksińskiego

Rekordowa cena za obraz Beksińskiego. Ile zapłacono za obraz “Postać”?

Rekordowa cena za obraz Beksińskiego! Na aukcji “Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” realizowanej przez dom aukcyjny Desa Unicum, padł historyczny rekord – obraz Zdzisława Beksińskiego pod tytułem “Postać” został nabyty za kwotę 1.920.000 złotych. Cena ta sprawia, że “Postać” jest najdrożej sprzedanym dziełem Zdzisława Beksińskiego i jednym z najdroższych dzieł polskiej sztuki współczesnej! 

Na aukcji “Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” realizowanej przez dom aukcyjny Desa Unicum, padł historyczny rekord. Obraz “Postać” Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln złotych, tym samym przekraczając szacowaną wartość o ponad milion zł. Na aukcji, która odbyła się 7 października, sprzedano 59 prac. Całkowity obrót w aukcji wyniósł 3,7 mln zł, co sprawia, że była ona najlepszą w historii aukcją sztuki fantastycznej na polskim rynku.

“Postać” Zdzisława Beksińskiego powstała w 1978 roku. Warto zaznaczyć, że jest to najważniejszy okres w twórczości sanockiego malarza. Minionego lata można było go oglądać w Centrum Praskim Koneser na wystawie prac artysty.

Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączył obraz Jerzego Dudy-Gracza “Obraz 2375 / Łagów — spóźniony” za 264 tys. zł, “Gratifying importance of complicity” Rafała Olbińskiego za 168 tys. zł oraz “Klęcząca” Karola Bąka za 72 tys. złotych

“Rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie. W 2012 roku ta sama praca została sprzedana za 72 tysiące zł.” – dodają przedstawiciele. Desa Unicum

Kolejna aukcja Sztuki Fantastycznej w Desa Unicum odbędzie się już w grudniu.

Czytaj też: Ciekawostki | Kultura | Sztuka | Wystawa | Malarstwo | whiteMAD na Instagramie

 

źródło / zdjęcia: Desa Unicum
temat: Postać. Rekordowa cena za obraz Beksińskiego