Relacje z moim krajem są skomplikowane. Taką myśl przewodnią przedstawił w swoim najnowszym edytorialu modowym Paweł Barański, fotograf, artysta i baczny obserwator zachodzących w społeczeństwie zmian.
Edytorial pod tytułem „Status relacji z moim krajem: to skomplikowane” ma być artystycznym komentarzem na ostatnie wydarzenia związane z rozumieniem patriotyzmu, strajkiem kobiet, pandemii koronawirusa, czy zmian w polityce. Praca opatrzona została cytatem Thomasa Jeffersona, Prezydenta Stanów Zjednoczonych i jednego ze współautorów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych: „Kiedy rząd długotrwale i konsekwentnie prześladuje pewną grupę społeczną i umyślnie dyskryminuje ją na mocy władzy absolutnej, przeciwstawienie się mu i doprowadzenie go do upadku jest nie tylko prawem prześladowanej grupy, ale i obowiązkiem.”
————-
Paweł Barański: Fotografia jest dla mnie formą komunikacji. To wizualny język, za pomocą którego można komunikować, prowadzić dyskusję na temat różnych poglądów oraz ideii. To coś osobistego, coś emocjonalnego, co ciężko zamknąć w logicznych, racjonalnych ramach; do zrozumienia czego oprócz mózgu, trzeba użyć również serca.
Jest to szczególnie istotne w fotografii mody, gdzie modowe zdjęcia są sposobem rozmowy między marką, a jej odbiorcami. To Sposób na przykucie ich uwagi, nawiązanie więzi, oraz przekazanie im twoich wartości i ideii – bo w końcu moda to nie tylko ciuchy; a marka modowa to nie tylko jej produkty. Ważne są tu emocje, poglądy, idee skorelowane z twoją marką, i wszystkie te czynniki razem mają ogromny wpływ na zachowania konsumentów.
Kupując, nie kierujemy się wyłącznie użytecznością i pięknem. Wszyscy chcemy być częścią czegoś większego. Płaszcz Gucci to nie tylko piękny przedmiot. To symbol przynależności do sekretnego klubu, sekretnej społeczności. Społeczności te oparte są na wartościach nie tylko wizualnych, ale również etycznych oraz emocjonalnych. Fotografia mody to nie tylko korzystne ukazanie produktu. To tworzenie iluzji, dwuwymiarowego świata, sprawiającego, że widz chce stać się jego częścią. Fotografia to forma rozmowy, wizualny język o nieograniczonych możliwościach.
Jako artysta wizualny, szczególnie zainteresowany jestem postrzeganiem piękna, nierównościami społecznymi, oraz kwestiami psychologicznymi.
Czytaj też: Edytorial | Fotografia | Polska | Sztuka | Wydarzenia
źródło: materiały prasowe / www.pawelbaranski.com