Remedium na reklamy? W Czechach powstał „anty-bilbord”

Na niewielkim wzniesieniu nieopodali wioski Valašské Příkazy w regionie Zlin w Czechach powstała niezwykła konstrukcja. Powstała na zamówienie lokalnego rzemieślnika. Powód okazał się dość błahy…

Drewniany obiekt zaprojektował Zdeněk Fránek (Skywalk). Konstrukcja swym kształtem przypomina ogromną ramę, która kadruje niesamowite widoki. Architekt zaprojektował ją dla Jakuba Janosika, rzemieślnika, który mieszka w pobliżu i na co dzień zajmuje się wykonywaniem drzwi i okien. Janosik uwielbia ten region kraju i przesiadując na zbudowanej drewnianej konstrukcji może spędzać długie godziny czerpiąc przyjemność z samych widoków. Instalacja jest więc swego rodzaju hołdem oddanym krajobrazowi.

Ciekawych wątków tej historii jest więcej. W języku myśliwskim słowo „czatownia” oznacza strażnicę, miejsce odpowiednie do czatowania, zasadzki oraz punt obserwacyjny. Taką też funkcję ma pełnić instalacja “Durch”. Jej twórca zaznacza, że konstrukcja z powodzeniem może być wykorzystywana jako tymczasowe schronienie dla turystów, którzy spacerują w regionie i trafili akurat na załamanie pogody.

Rama ma też kolejne symboliczne znaczenie. Jej twórcy podkreślają, że pełni ona funkcję „anty-bilbordu” i zamiast krzyczeć kolorowym przekazem, rama koi wzrok malowniczym widokiem. Zobaczcie sami.

Zdjęcia: BoysPlayNice
Lokalizacja: Valašské Příkazy