Remont bloku w Poznaniu. To zupełnie nowa jakość

Projekt zakładający remont bloku w Poznaniu przygotował zespół z pracowni KXM. Młodzi projektanci proponują, by elewację bloku pokryć wielkoformatowymi płytkami, a na dachu stworzyć nową przestrzeń między innymi do pracy zdalnej, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

Projekt Wielka płyt(k)a przygotowali: Klaudia Gołaszewska, Kinga Grzybowska, Marek Grodzicki i Michał Hondo. Swój pomysł zgłosili do konkursu Tubądzin Design Awards, w którym zdobyli II miejsce w konkursowej kategorii Unilimited Architecture. Projektanci przygotowali projekt rozbudowy budynku, który znajduje się w zespole mieszkalno-usługowym Rondo przy ulicy Grunwaldzkiej 29-35.

Bloki z wielkiej płyty w znacznym stopniu współtworzą krajobraz polskich miast. Zlokalizowane blisko centrum, otoczone bujną zielenią stanowią atrakcyjną alternatywę dla nowych osiedli deweloperskich. Od około dwóch dekad podejmowane są próby ich modernizacji, często zakończone nieudolną wariacją kolorowych tynków – mówią autorzy projektu.

Ich koncepcja zakłada remont bloku poprzez wykorzystanie płyt wielkoformatowych. Duże formaty gresu umożliwiają swobodę tworzenia podziałów na fasadzie, podkreślając prostą modernistyczną architekturę. Zastosowanie innego typu materiału na loggiach wydobywa tektonikę bryły i nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru.


Blok po remoncie byłby większy. Projekt zakłada nadbudowę w formie nowoczesnego pawilonu z drewna CLT, które ma zmienić się w atrakcyjną strefę do pracy zdalnej dla mieszkańców. Taka strefa miałaby też wpłynąć na nawiązywanie sąsiedzkich relacji. Forma nadbudowy nawiązuje do konstrukcji żelbetowych widocznych na historycznych zdjęciach.

Modernizacja bloków z wielkiej płyty połączona z jednoczesną nadbudową ma sprawić, że tego typu osiedla staną się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Projekt odnosi się do zespołu mieszkalno-usługowego w Poznaniu może być uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym na szerszą skalę.

źródło: KXM

Czytaj też: Blok | Architektura PRL | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie