Remont kamienic przy ul. Rzeźnickiej w Gdańsku. Historyczne obiekty są piękne jak dawniej

Kamienice na Starym Przedmieściu w Gdańsku odzyskały dawny blask. Remont przy ul. Rzeźnickiej objął pięć budynków o numerach 44, 45, 46, 47A, 47B. Obiekty powstały na przełomie XIX i XX wieku. Inwestycja została zrealizowana przez Gdańskie Nieruchomości. Prace rozpoczęto w styczniu 2023 r. i zakończono niedawno. Był to pierwszy etap kompleksowej renowacji szeregu kamienic.

Zakres kompleksowych prac renowacyjnych i remontowych objął wykonanie izolacji pionowej i poziomej fundamentów, prace konserwacyjne zabytkowych elewacji wraz z ich elementami, takimi jak gzymsy, opaski okienne, parapety, boniowanie i inne detale architektoniczne. Wykonano także ocieplenie ścian (ściany frontowe od wewnątrz, ściany pozostałe od zewnątrz) oraz wymieniono stolarkę okienną na spójną i naśladującą historyczne formy.


Budynkom nadano stonowane barwy, które nawiązują do ich historycznej kolorystyki oraz zaakcentowano detale na fasadach. W ramach inwestycji dokonano także renowacji starych drzwi wejściowych do budynków oraz lukarn i szczytów, wykonano też remont dachu z wymianą pokrycia i dociepleniem, remont konstrukcji dachowej i jej częściowe wzmocnienie oraz wymieniono orynnowanie, a także naprawiono kominy.

Wszystkie prace zrealizowano w oparciu o program prac konserwatorskich. Dzięki remontowi przy Rzeźnickiej udało się odnowić historyczne kamienice, które stały się wielką ozdobą Starego Przedmieścia i dumą miasta. W przyszłości Gdańskie Nieruchomości planują także poddać renowacji klatki schodowe i inne elementy wnętrz budynków. Wartość tej inwestycji to ponad 6,5 mln złotych.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły